SanDisk Ultra II: Zrychlete starý iMac pomocí SSD disku.

Pokud vlastníte starší počítač od Applu a na nejnovější generaci zrovna nejsou peníze, pak přichází vhod cenově dostupný upgrade hardwarových komponentů uvnitř počítače, který splní vaše očekávání. Nejčastější volbou zrychlení je výměna klasického plotnového disku za SSD, což je prvním krokem v takové situaci. Výměna SSD disku namísto starého HDD je u počítačů poměrně jednoduchá záležitost a se základními zkušenostmi zvládnete proces v pohodlí domova. Ovšem u počítače iMac je proces poněkud složitější, jelikož je třeba vyjmout celý zobrazovací panel a doporučujeme před instalací nastudovat postup, případně navštívit autorizovaný servis ve vašem okolí.

Několik snímků prezentující SSD disk a iMac 27″ 2010, zdroj: FanApple.cz

V našem konkrétním případě se jednalo o 27″ iMac z roku 2010, který disponoval obrovským 1000GB diskem – přesto však operační systém dlouho načítal, reakce byly zpomalené a celkově už začínal být počítač mimo svou pracovní formu. Napadlo nás tedy pořídit 2,5″ SSD disk od společnosti SanDisk, konkrétně model SanDisk Ultra II 240GB, který překvapí nejenom příjemnou pořizovací částkou, ale zejména skvělými výkonnostními parametry. Vzhledem k tomu, že starší All-in-one počítače disponují SuperDrive optickou mechanikou, která již vyšla z módy a téměř nikdo ji nepoužívá, je možné vložit 2,5″ SSD disk do plastového redukčního rámečku, jimž nahradíte prostor mechaniky. Tímto způsobem tak můžete mít jak 1000GB (HDD) tak i nový SSD, který si nastavíte jako startovací (primární oddíl).

SanDisk Ultra II je také ideální v případě, chcete-li svá data zálohovat bezpečně na dlouhou dobu a zároveň mít možnost pracovat s nimi bleskově rychle. SSD disk v sobě, narozdíl od klasického HDD disku, neobsahuje žádné mechanické pohyblivé části a pracuje tedy na stejném principu jako Flashdisky. Ve výsledku je takový disk tišší, energeticky úspornější, odolnější vůči otřesům, ale především mnohonásobně rychlejší. Mezi klíčové funkce patří rozhodně rychlejší start systému, kopírování dat či spouštění aplikací. Podle výrobce navíc nabízí uživatelům 28x lepší výkon než typický HDD. 

Investice, která stojí za to..

Možná si říkáte, že do staršího počítače už nemá cenu investovat. Právě taková investice se rozhodně vyplatí a rozdíl poznáte až teprve, když budete SSD disk používat. Nikdy už se nebudete chtít vrátit ke klasickému disku. Rozdíly jsou i pro běžného uživatele obrovské, nejvíce vás potěší rychlejší start operačního systému, který je v řádech několika vteřin, přičemž i samotný chod uživatelského prostředí a reakce aplikací jsou výrazně rychlejší. Jakmile tímto krokem do počítače investujete, rozhodně upgrade ocení i budoucí majitel, kterému třeba svůj stroj později prodáte.

Klíčové vlastnosti

  • Spolehlivé, rychlé úložiště
  • Zkrátí start systému a zajistí svižnější chod aplikací
  • Až 20× vyšší rychlost ve srovnání s tradičními disky
  • S nižší spotřebou prodlouží čas na notebooku na baterii
  • Jednoduché zprovoznění (obslužný software)
  • Formát 2,5″ s výškou 7 mm pro kompaktní notebooky

Uvnitř balení můžeme objevit SSD SanDisk Ultra II 240 GB, který je utěsněn v antistatickém sáčku, aby se zabránilo elektrostatickému výboji (ESD) přičemž je navíc uložen v antivibrační plastové skříňce, která jej chrání před případným poškozením během přepravy. Dále je k dispozici adaptér k rozšíření z 7 mm až na 9,5 mm, dále uživatelský manuál leták, který poradí, kde stáhnout potřebný software, případně vysvětlení instalace a nechybí ani záruční podmínky. SSD disk je pak v černém provedení s červeným nápisem. Pouzdro je vyrobeno ze 100% plastových materiálů, což z něj činí extrémně lehké zařízení, váží totiž pouhých 36 gramů podle našeho vážení. Velikost disku je pak 2,5″  a rozměry jsou 69,85 mm x 100,5 mm x 7,0 mm.

Testování (Benchmark) a srovnání s HDD diskem

Pro komplexní sledování analýzy SSD disku můžete využít aplikace SanDisk Dashboard, který obsahuje nástroje pro analýzu disku (včetně modelu disku, kapacity, verze firmwaru a atributů SMART) a aktualizace firmwaru. Například funkce TRIM uvolní místo na disku SSD, které používají soubory, které byly v minulosti vymazány. Aplikace je však bohužel k dispozici pouze pro operační systém Windows. Pokud tedy máte ve svém iMacu virtuální systém, můžete tento skvělý software využít.

K zaznamenání výkonnostních hodnot byla použita aplikace CrystalDiskMark, dále pak BenchMark ATTO Disk. Co se týká sekvenčního zápisu / čtení, pak ukazuje první zmíněná aplikace výsledky 520,40MB/s a 558,40 MB/s. Při zápisu / čtení 4K videa pomocí první aplikace jsou rychlosti 135,30MB/s a 44,57 MB/s. V porovnání s konkurenčními SSD disky ve stejné cenové kapacitě jsou výsledky opravdu dobré a rozhodně budete s rychlostí kopírování spokojeni. Co se týká druhé aplikace, tam jsou v případě zápisu 4K obrazu hodnoty vyšší. Rychlost zápisu je 246,79MB/s a rychlost čtení 325,78MB/s. Co se týká doby spouštění operačního systému, od úplného vypnutí až po načtení obsahu na pracovní ploše trvalo pouhých 18 vteřin, zatímco načítání s klasickým HDD diskem se dostáváme na hranici 50 vteřin, spouští systém tedy téměř 3x pomaleji. 

Shrnutí a uživatelský pohled

Pokud hledáte spolehlivý SSD disk u kterého se nemusíte bát o vaše data, pak rozhodně doporučujeme zvolit značku SanDisk. Na trhu existuje již řadu let, přičemž zkušenosti uživatelů jsou převážně pozitivní. Takové disky jsou cenově dostupné a v případě, že potřebujete větší diskový prostor, v nabídce je mnoho dalších modelů. Už se nejedná o nedostupné a luxusní zboží, jako tomu bylo před několika lety – zákazníci mechanické disky postupně odsunují do pozadí a dávají přednost SSD diskům, které zpříjemní jejich práci na počítači. Už podle vlastní zkušenosti si na flash disk okamžitě zvyknete, nebudete chtít zbytečně čekat při startu a samotné aplikace reagují okamžitě.

Prodejní cena se pohybuje od 2.000 korun, přičemž záleží na konkrétním prodejci a jeho nabídce. Je důležité taktéž připomenout efektivní využívání paměťových buněk, což podporuje mezipaměť typu SLC. Ani při zápisu velkého objemu dat díky tomu nedochází k propadu výkonu. Typickým příkladem takové činnosti může být uložení velkého projektu v grafickém nebo video editoru, ale i každodenní surfování internetem, kdy se ukládá množství dat umístěných na stránkách. Dejte sbohem čekání a nenechte si narušovat koncentraci.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz