Rozhovor: Jaké je profesionální focení iPhonem z pohledu Tomáše Tesaře.

Připravili jsme pro vás další rozhovor s velice známým, profesionálním fotografem, který své fotografie vytvořené iPhonem prezentuje v kulturním týdeníku Reflex. Co je Tomáš Tesař vůbec zač?

V životě dělat ledacos. Dělníka, vychovatele, stavebního mistra, redaktora zpráv v novinách, šéfredaktora regionálního deníku. Původně chtěl být filmařem, ale život ho nasměroval k fotografii. Pochází z Jablonce nad Nisou, ale častěji bývá kvůli práci fotoreportéra v Praze nebo na cestách u nás i v zahraničí.

Tomáš Tesař (1974), kmenový fotograf týdeníku Reflex, vášnivý uživatel všech věcí s logem nakousnutého jablka a autor blogu www.iPhonefoto.cz– Vše o fotografování iPhonem. Doporučuji tento web shlédnout.

1. Jak dlouho už se zabýváš fotografováním?
Mám pocit, že skoro od pravěku:-) Ale vážně…Jako laik a amatatér asi od 13-li let, profesionálně posledních 15 let.
2. Fotografováním se aktuálně živíš? Měl si již někde výstavu svých fotografií?
Ano. Jako kmenový fotograf týdeníku Reflex pobírám každý měsíc plat a tudíž se dá říci, že se fotografováním živím:-) A velmi si toho vážím, protože na volné noze je to u nás, v Čechách, sakra těžká obživa. Výstavy jsem měl tři, ale spíše komorní. Nijak velké, ani zásadní. Jedna prezentovala dokumentární projekt o životě Romů na Jablonecku, další dvě portréty osobností. ´´ Patrně nejsem výstavní typ. Říká Tomáš s úsměvem.
3. Měl si výstavu svých fotografií i v jiných státech?
Uf… To ne !!! Na opravdu pořádnou výstavu v zahraničí nemám žádný materiál, ani téma. A vystavovat někde po českých centrech nebo klubech jenom proto, abych se mohl chlubit, že jsem vystavoval venku, to není můj styl. Ale mám ambice prorazit s iPhone fotografií. Tu bych jednou v zahraničí rád za Českou republiku prezentoval. Takový český reprezentant české iPhone fotografie venku:-)
4. Jaký byl tvůj první fotoaparát? Kde jsi přišel právě k focení?
Zcela nepochybně to byl ruský fotoaparát Směna, postupně následovaly Zenit, Praktica, Ljubitěl, báječná Flexareta na 6×6 a další a další:-) A jako téměř každý kluk v té době jsem první setkání s fotografií zažil doma při fotografování rodinných aktivit, zejména dovolených:-) K pořádné práci ve fotokomoře jsem ale ale dostal až ve školním, tehdy pionýrském kroužku. Spolužáci recitovali blbosti o krásné socialistické vlasti a já mohl máchat papíry ve vývojce a ustalovači. Paráda !
5. Jak hodnotíš fotoaparát iPhonu? Jaký typ právě používáš?
Jednodznačně pozitivně. Když si uvědomíš, jak je to mrňavá sestava skel, jak malý je to čip a co všechno se s ním dá tvořit ! Úžasný ! Jsem z toho absolutně nadšený. Vlastně až posedlý iPhone fotografií. Ale pozor, ještě před dvěma lety, když jsem někoho viděl fotit iPhonem, t’ukal jsem si na čelo. Jenomže pak jsem si posbíral informace a hlavně si na den půjčil tehdy iPhone od kamaráda. Už to ve mě začalo hlodat, načež jsem vyfasoval služební HTC. A tak jsem trpělivě fotil s Androidem. Zkoušel, testoval a furt narážel na nějaký problém. Zasekávání, rychlé vybíjení baterie, menší výběr aplikací… Po dvou měsících jsem jednou takhle ráno vstal, vzal do ruky HTCéčko, že si zavolám, a ono nic. Bývám trpělivý, ale tehdy jsem si řekl: Konec. Buďto zpátky k Nokii a kašlu na smartphone a nebo…? Jinými slovy, pokud bys někdy hledal na světě blázna, který vyfasuje nový služební telefon v ceně 12 000,- Kč, a vzápětí vezme svých 14 000,- Kč, a jde si koupit iPhone 4, pak to nedělej, právě s ním mluvíš.
6. Jaký máš pocit, když fotíš  iPhonem? Příjde ti práce s telefonem lepší, pohodlnější, rychlejší, než se zrcadlovkou?
Dělá mi to radost. Je to zpestření, zábava. Stále hledám nové způsoby úpravy a zpracování fotek. A to všechno díky „krabičce“, kterou mám kdykoliv a kdekoliv u sebe v kapse.  iPhone používám jako fotografický poznámkovník. A dneska, s odstupem času, s ním fotím i profesionálně. Pochopitelně to má své hranice a omezení, ale je to tak. Baví mě hledat a zkoumat, co všechno se dá iPhonem nafotit a jak.  A k tomu srovnání se zrcadlovkou. Pohodlnější je určitě iPhone, rychlejší ne. A lepší ? To se nedá porovnávat. Povím ti ale jedno. Vloni na podzim jsem jel na krátkou dovolenou do Paříže a poprvé nechal doma zrcadlovku. A fotil jen iPhonem.
7. Přispíváš svými fotografiemi vytvořenými iPhonem do nějakých fotografických časopisů? A jak dlouho už vůbec iOS použiváš?
Jasně. Je to jen výjimečně, ale do Reflexu, kde pracuji jako fotograf.  Třeba nedávno jsem tam otiskl portrét herce Davida Vávry, který jsem fotil právě iPhonem. A kolega Honza Šibík, fotograf světových událostí, zrovna teď publikoval u nás v Reflexu reportáž nafocenou celou iPhonem. Dokonce s hlavní fotografií na dvoustranu časopisu.  A vypadalo to fantasticky ! Ale zůstávám při zemi. Všechno se iPhonem pochopitelně fotografovat nedá. A IOS ? No, to vím zcela přesně. Teprve od května 2010. V den voleb mi tehdy přišel poštou z New Yorku iPad jednička. Málem jsem kvůli tomu nestihl fotografovat volby v Ústí nad Labem, kam mě vyslali, a cestou dostal pokutu za mírně vyšší rychlost v obci. To se mi normálně nestává:-)
8. Používáš nějaké objektivy nebo doplňky k iPhonu při focení?
Ještě ne, ale brzy začnu. Očekávám, že mi dorazí poštou každým dnem set objektivů Olloclip. Výtečná věc. A taky se chystám na další příslušenství. Už proto, že bych je rád recenzoval a testoval osobně pro své čtenáře blogu iPhonefoto.cz. Chci ty věci sám zkoušet,  používat, a autorsky o nich psát. Nikoliv jen přebírat informace ze zahraničí.
9. Poté své fotografie upravuješ? Popř. jaký grafický program na úpravu fotografií ti příjde nejlepší?
Fotografie z iPhonu upravuji pouze a jen v iPhonu nebo na iPadu !!! Nikdy jinak !!! Je to i nepsaným pravidlem některých iPhone fotografů a já tomu fandím. Fotky z normální zrcadlovky edituji a mírně upravuji v programu Photoshop CS. Už aby byl v plné verzi i pro iPad:-)
10. Jaké aplikace vlastně v iPhonu pro fotografování používáš ?
Těch je spousta. To bychom tu byli do zítra:-) Ale upřednosťuji jednoduché app s menším počtem efektů, které dokáží konkrétní úpravy provést co nejlépe. Baví mě třeba Instant110, Mattebox, fotoaparát 6×7, ClassicPAN, Cameramatic, Leme Camera…Ale i mnohokrát mediálně omílaný Hipstamatic, který mi už trochu leze krkem:-) V dobrém slova smyslu. Spíš mi vadí, že se nepíše více i o jiných, svělých fotoaplikacích.
11. Používáš ještě jiné produkty od společnosti Apple? Jaké to jsou?
Kromě iPadu 1, kterým byl mou první věcí od Apple, mám také iPad 2 a pochopitelně iPhone 4, přičemž čekám netrpělivě na „pětku“ 🙂 Od srpna 2011 jsem si vybavení doplnil o základní verzi Macebooku Pro 13 palců. Skvělá sestava:-)
12. Teď se zeptám mimo, jaký systém na počítači/macbooku používáš? Windows nebo Mac OS X?
V práci PC a Windows, mimo redakci nejčastěji poslední verzi Mac OS X Lion. A i přes občasnou kritiku některých skalních a letitých applistů, si ho nemůžu vynachválit. Ale já nejsem ta správná osoba, která by to měla posuzovat. Neznám předchozí verze. Nikdy jsem s nimi nepracoval déle, než třeba hodinu, dvě, u někoho z přátel nebo u kolegů grafiků v redakci. Apropo, hrozně jsem u toho dříve vždycky lamentoval:-) Hlavně ta myš, ta mě žrala:-) Což dneska, s odstupem času, vážně nechápu.
13. Jak si přišel právě na focení iPhonem? Neláká tě třeba začít fotit jinými výkonnými telefony?
Vlastně náhodou. Sleduji co nejvíce informací a novinek ve fotografii. A focení iPhonem se najednou stalo fenoménem. Alespoň venku… V USA, Francii, Německu… Začali ho používat grafici, designéři, umělci, výtvarníci a fotografové… Zkrátka široká komunita tvůrců. Dodnes mě mrzí, že jsem nezačal dříve. Alespoň o rok! Ale já to doženu:-) K těm jiným telefonům… Nejde jen o systém a ovládání, ale také aplikace a jejich funkčnost v kombinaci s tím přístrojem ! A to mi Nokie, HTC, Samsung nebo BlackBerry (kterému mimochodem také fandím) nedokáží nyní nabídnout. Ale nemá cenu o tom mluvit. To se musí vyzkoušet. Vemte si HTCéčko a den s ním fotˇte, pak to samé zkuste iPhonem. Má volba je jasná, já si to poctivě vyzkoušel v praxi.

Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz
  • Dosud jsem se domnívala, že platí, základem kvality je poctivost, poctivost, že je pravdivost. Pokud Tomáš k životu potřebuje lhát, ať se modlí, aby známé postihla silná skleroza.