Recenze: Transcend StoreJet® 100 – Elegantní úložiště pro Mac.

Čínský výrobce Transcend vyrábí poměrně zajímavé produkty spotřební elektroniky, přičemž již v minulosti jsme pro vás testovali externí úložiště pro iPhone, konkrétně model JetDrive Go 500 64GB, nebo třeba rozšiřující SD modul Transcend JetDrive Lite 256 GB. Tentokrát se do redakce dostal elegantní disk StoreJet® 100 s obrovským úložištěm 2000GB (2TB) určený především pro počítače Mac (podporuje formáty HFS+), který vám v dnešním článku ve stručnosti představíme. Mezi další klíčové parametry rozhodně můžeme zařadit vynikající rychlost přenosu, nebo třeba military-grade ochranný obal. Nejenom že produkt vypadá úžasně, ještě navíc ochrání vaše důležitá data před ztrátou – disponuje totiž maximální absorbcí nárazů. Pojďme se společně podívat na bližší informace o tomto modelu..

1nvT6Nz

Pokud si tento produkt zakoupíte, dorazí vám v papírové vyztužené krabici středních rozměrů, přičemž na vnějším obale najdete potřebné informace, mezi které patří například parametry, rozměry, nebo klíčové vlastnosti, kterými externí disk disponuje. Uvnitř pak najdeme samotný model StoreJet® 100, USB 3.0 kabel, stručný uživatelský návod a záruční list. Podle zjištěných informací dodává sám výrobce 3-letou záruku. Podle zjištěných informací odolá pádu z výšky jednoho metru v aktivním režimu (během čtení či zápisu), jiný disk rozhodně nevydrží..

Když se zaměříme na testovaný produkt, jeho rozměry jsou na externí disk optimální, na šířku má totiž o trošku víc než 8 centimetrů, tloušťka je jen dva centimetry. Rozměrově jej lze tedy považovat za běžné externí úložiště. Konkrétní rozměry jsou 129,5 mm x 82,4 mm x 20,4 mm. Poměrně nás ale překvapila nízká hmotnost produktu, SJM 100 totiž váží 230 gramů, což je možná méně, než byste očekávali u produktu s takovou konstrukcí. Po designové stránce se jedná o perfektní zboží, plášť je vyroben ze silikonového materiálu, a vnitřní stěna obsahuje protiskluzovou vyztuženou vrstvu (v podstatě je uložený ve speciálním rámečku, který chrání hrany 2,5″ disku). Disk na stole výborně drží a neklouže.

Na disku pak najdeme pouze jedno fyzické tlačítko sloužící jako „One touch auto-backup“ po stisknutí totiž dokáže synchronizovat data formou Time Machine na vašem Macu. Pokud tyto funkce chcete využívat, musíte si nainstalovat software Transcend Elite. Dále pak na produktu najdeme už jen zdířku pro zapojení USB kabelu. Výrobce vsadil na bílo-šedé provedení a jiná kombinace není na výběr, přesto svým designem a barvami dokonale ladí k Apple počítačům. Výrobce také nabízí modely se stejným vzhledem, ale odlišnou kapacitou, v nabídce je dále varianta s SSD diskem. Více informací najdete zde.

Transcend StoreJet 100 2TB

Poměrně příjemné jsou i čtecí a zapisovací hodnoty. Při testování s MacBookem Pro se čtení souborů pohybovalo okolo hodnoty 121 MB/s, přičemž zápis dat přes USB 3.0 ukázal 144 MB/s. Pro měření byla použita aplikace Blackmagic Disk Speed Test. Dále určitě oceníte také fakt, že není třeba externí napájení, protože si vystačí s proudem dodávaným z USB. Uvnitř přístroje je použitý pevný disk s rychlostí 5400 otáček za minutu. Testovaný model StoreJet 100 je dobrým produktem z hlediska designu a použitelnosti, velmi chválím použité materiály, ale především odolný rámeček 2,5″ disku, který rozhodně oceníte. Pokud tedy sháníte externí disk, který bude připraven na zálohování Time Machine, nabídne maximální ochranu a povedený vzhled, pak se i po finanční stránce jedná o skvělou volbu.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz