Recenze: Miniaturní SanDisk Extreme Portable SSD 1TB vás překvapí

Výrobce SanDisk představuje v poslední době opravdu povedené produkty a jeho externí disky patří mezi nejlepší na trhu, co se týká poměru spolehlivosti a financí. Do redakce se tentokrát dostal miniaturní SSD disk s označením Extreme Portable, který jako uživatel Macbooku Pro na pracovních cestách dost využívám. Vzhledem k tomu, že upgrade interního disku u těchto novějších počítačů vychází na opravdu neuvěřitelné částky v případě potřeby ukládání dat se spoléhám právě na externí úložiště k čemuž je tento model jako stvořený.  Čtěte dál…

SanDisk Extreme Portable SSD, který je dostupný v několika různých úložných kapacitách je jedním z produktů, který rozhodně stojí za to a v dnešní recenzi se společně podíváme na jeho výhody. Pořídit si ho můžete v základní kapacitě 250 a 500GB v případě potřeby většího prostoru využijete modely 1TB či 2TB, které se od sebe finančně liší. Překvapí vás především vysoká rychlost čtení až 550MB/s, odolná konstrukce proti nárazům a vibracím, ale také certifikace IP55 odolávající prachu a vodě. Dokáže externí disk s kompaktními rozměry a povedeným designem zaujmout a přesvědčit vás o jeho pořízení? Rozhodně má co nabídnout!

První zajímavost, která vás na tomto modelu překvapí je jeho konstrukční velikost. Technické rozměry 96,2 x 49,5 x 8,8 mm jasně napovídají tomu, že se vejde do každé kapsy u kalhot – je tedy velmi kompaktní a výrobce nešetřil ani na použitém materiálu. Hmotnost je podle informací pouhých 39 gramů, což znamená, že při přenášení nebude překážet. Produkt je napájen ze sběrnice umístěné na spodní části, kterou lze propojit přes USB-C. Proč je tento kousek výjimečný? Výrobce se totiž rozhodl použít kombinaci plastu a pryže, což nejenom že dobře vypadá, ale vydrží i při pádu z výšky několika metrů. Kvůli stupni krytí IP55 je odolný proti dešti, postříkání, rozlití i prachu. Pokud tedy už dopředu víte, že budete často využívat externí disk v „bojových podmínkách“ pak určitě splní vaše očekávání.

Pokud si tento model objednáte, dorazí vám v kartonové krabičce odpovídajících rozměrů, přičemž uvnitř objevíte samotný externí disk v papírové výstelce, dále pak manuál včetně licenčních podmínek v několika jazycích a synchronizační kabel s koncovkami USB-C. Pokud vaše zařízení tímto konektorem nedisponuje, využít můžete přibalený adaptér na klasické USB-A, což však znamená, že přenosová rychlost bude daleko nižší. Externí disk je tedy plnohodnotný v případě, že budete přenášet soubory přes moderní standard typ C USB 3.1 Gen 2, kterým disponuje většina moderních počítačů. Ten vám totiž umožní využívat maximální výkon při přenášení požadovaného obsahu.

Co se týká technických věcí, tak Externí SSD disk využívá technologii BiCS FLASH, což je technologie, která nabízí vyšší výkon a stabilitu. Ten zajistí při trvalém zápisu mnohem rychlejší přenos, než tomu bylo kdykoliv dříve u předchozích modelů. Nejenom že je nejrychlejším přenosným SSD diskem od společnosti SSD, navíc je v mnoha zahraničních recenzích označován jako nejlepší model na trhu.

Zařízení disponuje maximálním jmenovitým přenosem dat 10 GB/s, avšak ve skutečnosti toho nikdy nedosáhne vzhledem k omezení fyzického portu. Zařízení je dodáváno ve formátu exFAT, což znamená, že funguje jak pod Windows tak systémy pro počítače Mac. Přeformátování na NTFS omezí kompatibilitu s operačním systémem Windows, ale naopak umožní využít funkci TRIM, která zlepší životnost disku. Za zmínku rozhodně stojí předinstalovaný software SanDisk SecureAccess, který vám umožní vytvořit si složku chráněnou heslem pro ukládání všech citlivých souborů pomocí 128bitového šifrování AES.

Zařízení bylo testováno v aplikaci IOMeter, která se dost často pro testování rychlosti používá, přičemž si výsledné hodnoty ve srovnání s jinými modely můžete prohlédnout na níže přiloženém snímku. Rozhodně jsme s těmito hodnotami spokojeni a pokud potřebujete rychle přenášet větší množství dat, pak splní všechna vaše očekávání. Testovaný model SanDisk Extreme Portable SSD se jeví jako kvalitně zpracované zařízení, které nabízí rychlé a bezpečné externí úložiště směřované klientům, kteří jsou často na cestách.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz