Recenze: Externí disk WD My Passport Ultra 4TB pro spolehlivé zálohování.

Na recenzi se k nám opět dostal další z řady externích disků od společnosti Western Digital, tentokrát varianta My Passport Ultra s obrovským úložným prostorem 4TB. Právě tento model představuje důvěryhodné přenosné úložiště, které promyšleně kombinuje styl kovového a matného povrchu, navíc hned ve dvou povedených barvách. Konkrétně do redakce dorazila bílo-zlatá varianta, která působí vedle MacBooku velmi elegantním dojmem a svým zpracováním nás externí disk velmi mile překvapil. Jaké nabízí klíčové funkce, jaké jsou technické parametry a proč se jedná o jedinečného parťáka na spolehlivé zálohování? Čtěte dál…

Výsledek obrázku pro WD My Passport UltraVýrobce počítačových pevných disků má dlouhou historii v elektronickém průmyslu a v posledních letech se soustředí především na bezpečí nejenom firemních, ale i privátních klientů. Vaše vzpomínky tak můžete snadno ochránit heslem, aniž by se k nim dostal kdokoliv cizí, což je jedna z klíčových vlastností této společnosti. Zálohování dat, ať už jde o fotografie, videa, hudbu, nebo osobní dokumenty je standardní záležitostí každého z nás a právě externí zařízení je klíčovou součástí procesu. Pokud by vám stačila menší kapacita, pak je k dispozici také ve variantách 1 a 2 TB za nižší pořizovací cenu. Pojďme se blíže podívat na modelovou řadu WD My Passport Ultra.

OBSAH BALENÍ A PRVNÍ DOJMY

Pokud si tento model objednáte, dorazí vám v kartonové krabičce odpovídajících rozměrů, přičemž uvnitř objevíte samotný externí disk v papírové výstelce, dále pak manuál včetně licenčních podmínek v několika jazycích a synchronizační kabel s koncovkou USB 3.0. Už na první pohled působí disk velmi elegantně, čemuž přihrává kombinace kovu a plastu za kterým stojí designér Yves Béhar. Za krásu ale samozřejmě platí, jelikož se neubráníte viditelným otiskům prstů na samotné konstrukci. Uváděné rozměry 21,5 x 110 x 81,5 milimetrů s hmotností 250 gramů napovídají tomu, že se nejedná o žádný drobek a jako kapesní úložiště při pravidelném testování určitě sloužit nebude. Naopak jako pomocník v kanceláři, nebo domácnosti své uplatnění zaručeně najde. Ať už se rozhodnete zálohovat, nebo chcete pouze rozšířit své úložiště stísněných notebooků, přenosný disk může dlouhodobě poskytnout určitý prostor k ukládání souborů, přičemž nás překvapila i samotná rychlost zápisu a čtení.

VÝKON A TESTOVÁNÍ WD MY PASSPORT

Pro měření výkonu disku WD My Passport Ultra byl použit software Crystal Disk Mark pod systémem Windows 10. Podstatný rozdíl zaznamenáte, pokud připojíte zařízení k počítači prostřednictvím USB 2.0, pro maximální výkon je třeba využít novější port USB 3.0, který nabízí vyšší rychlost přenosu. Testovaný disk naměřil rychlost čtení 252.8 MB/s a 117.0 MB/s s velikostí souboru 50MB, přičemž když byla velikost testovacího souboru zvýšena na 1GB, hodnoty se pozměnily. Podle našeho názoru se jedná o docela dobré skóre pro fyzický 2,5-palcový disk. My Passport Ultra jsme otestovali také pod platformou macOS, přičemž byl zvolen nástroj od Black Magic Design. Rychlost čtení se pohybovala kolem 114 MB/s a zápis 1GB zaznamenal hodnotu 120 MB/s. V podstatě jsou výsledky stejné.

Co se týká softwaru, základní jednotky Elements nabízí nástroje pro konfiguraci časovače a možnost rychlého formátování úložiště. Jednotky My Passport jsou navíc dodávány se softwarem pro plánování zálohování a 256bitovým AES hardwarovým šifrováním, které umožňuje nastavit heslo pro přístup k datům. Jedná se o tzv. WD Drive Utilities. Mimo jiné obsahuje základní diagnostické programy jako kontrola stavu SMART a také opravu chybných sektorů disku. Součástí je několik dalších aplikací. Jedná se například o WD Security, který umožňuje uživatelům nastavit ochranu heslem a hardwarové šifrování disku, a ochránit tak soubory před neoprávněným přístupem nebo použitím. Pokud byste přístupové heslo zapomněli, už se ke svým souborům nedostanete.

SHRNUTÍ A HODNOCENÍ DISKU

Jelikož testujeme již několikátou generaci externího disku od společnosti Western Digital, musíme uznat, že modelová řada Ultra je bezesporu jednou z nejhezčích disků na trhu, obzvlášť pokud bude doplňovat některý z Apple produktů ve vaší kanceláři. Jedná se o ideálního parťáka k zálohování osobních dat, které si můžete snadno zašifrovat. Nabízí líbivý design, mnoho užitečných funkcí a poměrně zajímavou cenovku. Díky konektivitě USB 3.0 disponuje opravdu velkou přenosovou rychlostí. Stručně řečeno, přenosný pevný disk od WD je neocenitelným doplňkem pro každého, ať už pracujete na noteboocích, stolních počítačích nebo herních konzolích, rozhodně najdete pro tento produkt maximální využití a splní vaše očekávání.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz