Recenze: Chytré hodinky Casio EQB 500D-1A upoutají dynamickým vzhledem.

Do redakce se dostaly chytré hodinky Casio EQB 500D-1A, které můžeme částečně zařadit do kategorie Wearables – tedy nositelné elektroniky, jelikož komunikuje s chytrým telefonem skrze technologii Bluetooth. Rozhodně se však nejedná o konkurenční produkt pro Apple Watch, nebo Samsung Gear S3, jelikož je zde použito označení „chytré“ v širším slova smyslu. Jedná se o pánské hodinky sportovního vzezření, které jsou ovšem díky svému designu ideálním společníkem pro každodenní použití. Pojďme se na tento produkt společně podívat blíže..

helveti-hodinky

Když se řekne chytré hodinky, každý z nás si představí barevný, dotykový displej, disponující funkcemi jako je například podpora aplikací kalendář, SMS zprávy, nebo možnost odpovědět na příchozí hovor jedním kliknutím. Japonský výrobce hodinek Casio se však rozhodl vyrazit jiným směrem a představil produkt, který se soustředí především na dynamický vzhled a propracovaný ručičkový ciferník, přičemž základní „chytré“ funkce posunul až na druhou příčku v seznamu. Pokud patříte mezi „geeky“ a chcete mít možnost reagovat na příchozí notifikace z vašeho zápěstí, pak vás tento produkt zřejmě neosloví. V případě, že potřebujete být ve společnosti reprezentativním článkem a hledáte standardní ručičkové hodinky, pak rozhodně není co řešit. Pojďme si blíže představit všechny funkce a přiblížit specifikace.

Testovaný model EQB 500D-1A klade důraz na dobrou přehlednost a snadnou ovladatelnost. O tom jasně vypovídá umístění jednotlivých prvků. Hodinky disponují ukazatelem data, dne v týdnu, ukazatelem světových časů a budíkem. Hodinky jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. Osloví vás především samotný ciferník hodinek, ten je totiž osazen výraznými indexy umístěnými na pozice hodin, ručky jsou opatřeny luminiscencí, zajišťují tak lepší čitelnost při zhoršených světelných podmínkách, chráněn je minerálním sklíčkem přičemž hmotnost je podle výrobce 195 gramů. Pokud plánujete vzít sebou hodinky do bazénu, pak vás rozhodně potěší vodotěsnost do hloubky až 100 m – s hodinkami tedy můžete bez obav plavat. Pokud by vás zajímala spíše černá varianta, pak určitě doporučujeme prohlédnout model Casio EQB 500DC-1A, který nabízí náš partner Helveti.cz na svých oficiálních stránkách. V případě zakoupení vám hodinky dorazí v hliníkové krabičce ve tvaru válce, což napovídá tomu, že uvnitř najdeme něco exkluzivního. Vedle hodinek v krabičce Edifice objevíme uživatelský manuál a záruční list.

Jelikož nás zajímají především funkce, jeden odstavec ještě věnujeme elegantnímu ciferníku. Černý ciferník hodinek je zvýrazněn použitím kontrastních prvků v zelené barvě, které usnadňují orientaci. Přehledné uspořádání je dáno dobrým rozložením tří subciferníků. Subciferník na pozici deváté hodiny je v základním režimu zobrazením duálního času, subciferník na 4. hodině indikuje použitý režim, případně zobrazuje akutální rychlost. Poslední, umístěný na 12. hodině s vyobrazením 24 hodinového času je možno použít pro indikaci druhého světového času – hodinky mohou být tedy zajímavou volbou pro jedince na cestách.

Jaké funkce nabízí hodinky Casio Edifice EQB 500D-1A?

Ve spojení s použitím příslušné aplikace CASIO WATCH+, umožňuje mít pod kontrolou neustále aktuální a přesný čas, nabízí možnost snadného nastavení duálního času výběrem jednoho z předdefinovaných 300 měst, nastavení denního alarmu. Mezi další užitečné funkce patří Phone finder – po stisknutí tlačítka hodinek se rozezní Váš telefon a vy jej tak snáze naleznete. Hodinky Vás také dokáží upozornit tónem, vzdálíte-li se příliš od svého telefonu v době propojení, či na nový příchozí email. V případě potřeby je možné hodinky přepnout do režimu letadlo. Pro synchronizaci s aplikací je třeba mít zapnuté Bluetooth na vašem telefonu, přičemž po spárování se nabízí možnosti upravit automaticky čas na ciferníku, nastavení budíku atp. Po kliknutí na záložku World Time si pak můžete přidat města z celého světa do oblíbených. Hodinky jsou opatřeny solárním napájením, při němž je akumulátor hodinek dobíjen světlem. Podle zjištěných informací bude životnost akumulátoru vyšší jak 4-5 let.

Vlastní komentář a hodnocení:

Patřím mezi milovníky klasických ručičkových hodinek, přičemž oceňuji integraci chytrých funkcí, které nabízí právě testovaný model EQB 500D-1A. Nejvíce dokáže už na první pohled zaujmout kombinace skvělého designu a decentních prvků na ciferníku, přičemž jsou na zápěstí velmi pohodlné a i přes vyšší hmotnost rozhodně potěší čitelnost a vhodné rozložení časových údajů. Konektivita s telefonem je velmi jednoduchá, takže párování zvládne i úplný začátečník, navíc je vše potřebné vysvětleno přímo v nápovědě aplikace CASIO+. Velmi snadno lze také zkrátit ocelový řemínek a rozměr pouzdra 48 mm padne na jakékoliv zápěstí. Přestože jsou hodinky prezentované jako sportovní, v každé společnosti rozhodně zapůsobíte a budete středem pozornosti. Velmi oceňuji, že společnost Helveti rozšiřuje záruku na 3letou. Výhodou je pak výměna baterie i tlaková zkouška zcela zdarma v průběhu 2 let od zakoupení. Pokud tedy hledáte elegantní pánské hodinky, které se hodí jak na sportování, ale i do společnosti, pak je EQB 500D-1A ideální volbou.

Po více než dvou-týdenním používání nenastal žádný problém, přičemž i při hrubém zacházení je poznat, že si dal výrobce při zpracování záležet a minerální sklíčko zvládne opravdu hodně. Na hodinkách mě nejvíce zaujala užitečná funkce patří Phone finder, která se hodí obzvlášť, pokud často hledáte svůj mobilní telefon. Jediné, co vás možná odradí je pořizovací částka 8 190 Kč – Za kvalitu si tedy připlatíte.

Podpora pro Apple:

  •  iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4s (iOS 8 – iOS 10)

Podpora pro Android:

  • Galaxy S7 edge, Galaxy S7, Galaxy A8, GALAXY S6 Edge, GALAXY S6, GALAXY S5 Active, GALAXY S5, GALAXY Note Edge, Galaxy Note5, GALAXY Note4, GALAXY Note3, GALAXY S4 (Android 4.3 – 6.0)

(+) Co se povedlo:

  • Klasický design ručičkových hodinek
  • Možnost propojení s telefonem přes Bluetooth
  • Prakticky „neomezená“ výdrž

(-) Na co si dát pozor:

  • Výrazně méně funkcí než u chytrých hodinek
  • Neumí upozornit na příchozí hovor, nelze reagovat
  • Vyšší cena, téměř srovnatelná s Apple Watch


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz