Recenze: Bezdrátový reproduktor Orava Crater-1 vás příjemně překvapí.

Chystáte se pořídit si bezdrátový reproduktor, ale očekáváte hodně muziky za málo peněz? Pak se většinou dozvíte, že za kvalitní a hlasité přístroje na baterii zaplatíte nejméně pět tisíc korun. Pokud však budete lépe hledat, můžete objevit alternativní řešení od společnosti ORAVA, která nedávno představila svůj přenosný Bluetooth reproduktor s označením Crater-1 v několika různých barevných variantách. Užívejte si naplno hudební zážitky a to kdekoliv a kdykoliv. Nejenom že tento produkt nabízí povedený design a zajímavé zpracování, překvapí především příjemně nízkou cenou.

Čtveřice barevných modelů bezdrátového reproduktoru Orava Crater-C1.
Čtveřice barevných modelů bezdrátového reproduktoru Orava Crater-C1.

Výrobce ORAVA se snažil vyjít vstříc všem zákazníkům, co se týká barevné kombinace, pokud jste tedy milovník barev, pak vás určitě zaujme zelená (khaki), tyrkysová či oranžová verze. Pokud chcete sladit přenosný reproduktor s vaším telefonem, nabízí se tradičně černá matná, která opravdu stojí za to! Ať už si říkáte cokoliv, tento reproduktor nesmí chybět na žádné pořádné party, nebo třeba na firemní či školní akci. Přenosné reproduktory se staly fenoménem, který reprezentuje trend současné doby a výrobce dodržel všechny rozhodující faktory, tedy skvěle vypadající vzhled, kvalitně odpovídající výkon do každé situace, poměrně slušnou výdrž bez dobíjení a okamžité připojení prostřednictvím bezdrátových technologií.  Pojďme se však společně podívat na všechny klíčové vlastnosti a samotný produkt, který musíte mít!

1.) OBSAH BALENÍ A PREZENTACE

Přestože vás nejvíce bude zajímat vlastní pohled na samotné zařízení, podívejte se nejdříve na obsah balení, ve kterém vám přenosný reproduktor ORAVA CRATER-1 dorazí. Papírová krabice s průhledným „okénkem“ v krátkosti odhalí poutavý vzhled, čímž se výrobce snaží produkt prezentovat už při prvním kontaktu se zákazníkem. Výrobce poukazuje na několik důležitých parametrů, tedy stereo zvuk s výkonem až 10 W (RMS), dále certifikovaným krytím IP65, nebo třeba integrovanou baterii s kapacitou 2000 mAh. Součástí balení je taktéž dobíjecí microUSB kabel a stručný návod k obsluze, případně doporučujeme zakoupit síťový adaptér pro rychlejší dobíjení (není součástí). Pokud bych měl tento reproduktor s rovnat konkurenčními modely ve stejné cenové relaci, rozhodně musím potvrdit, že vás čistý a dynamický stereo zvuk rozhodně přesvědčí o pořízení.

Připojit lze jakékoliv zařízení s podporou Bluetooth, ať už se jedná o tablet, počítač, notebook, smartphone či hudební přehrávač, vždy si spolu budou rozumět. To stejné platí, pokud vlastníte zařízení s technologií NFC, přičemž synchronizace probíhá okamžitě. Pro spárování není třeba jakkoliv reagovat, jelikož si Crater-1 hledá dostupná zařízení automaticky. O veškerém dění vás informují doprovodné tóny (spojení, hlasitost, vypnutí).

Dvojice bezdrátových reproduktorů Orava Crater 1. Foto: FanApple.cz
Dvojice bezdrátových reproduktorů Orava Crater 1. Foto: FanApple.cz – Internetový magazín.

Pojďme si ve stručnosti testovaný model Crater-1 prohlédnout. Překvapila nás poměrně slušná hmotnost 450 gramů, což při rozměru 68x170x67 mm (VxŠxH) vůbec není poznat a reproduktor působí masivním dojmem.  Vzhledem k tomu, že se výrobce snaží reproduktor spíše směřovat do outdoorového stylu, většinu povrchu konstrukce tvoří kvalitní pryž ze syntetického kaučuku, přičemž barevné složení se odvíjí od vybrané barvy modelu. Pokud tedy vlastníte například oranžový Crater-1, pak je odolné (gumové) krytí ve stejném provedení. Přední strana nabízí výdechy reproduktorů, které překrývá designově laděná mřížka, stejné řešení použil výrobce na zbývající strany produktu. V horní části pak najdeme trojici mechanických tlačítek, přičemž jedno slouží pro zapnutí/vypnutí, další pak pro regulaci hlasitosti, případně pro přepínání přehrávaných skladeb. Spodní část nabízí vstup pro 3,5 mm sluchátkový audio jack, nechybí ani výrobní označení, recyklační symboly, nebo upozornění na dostupnost krytí IP65. V případě, že budete cestovat, rozhodně oceníte praktické kožené poutko s kovovou karabinou. Abychom nezapomněli, tento reproduktor disponuje vlastním mikrofonem a možností telefonování přes „handsfree“

2.) PRVNÍ DOJEM, ZVUK A VÝKON 

Jak už bylo ve výše uvedeném textu několikrát zmíněno, tento produkt vypadá opravdu dokonale a na první pohled byste mohli tipnout, že pořizovací cena je vyšší. Výrobce udělal maximum, aby vytvořil stylový reproduktor s dostatečným výkonem v rámci možností, přičemž velikostně jej můžeme srovnat s testovaným Logitech Ultimate Ears BOOM 2. Nejvíce nás zaujala varianta zelená, tedy khaki/vojenská a ideální rozložení výdechů. Produkt jsme testovali jak v místnosti, tak v přírodě. V domácím prostředí jsou výsledky opravdu fantastické, přičemž venku už to není úplně ideální, přesto dokáže co nejvíce rozzvučet okolí a pokud si nebudete chtít udělat svůj vlastní koncert na náměstí, pak není nad čím ohledně pořízení přemýšlet. Reproduktor se snaží podat prostorový zvuk a podle našeho názoru se mu to opravdu podařilo. Výrobce doporučuje zařízení na bezdrátový přenos používat ve vzdálenosti maximálně 10 m. Dostačující je i výstupní audio výkon: 2 x 5 W, 4 Ohm s frekvenční rozsahem 20 Hz – 20 kHz.

Bezdrátový reproduktor Orava Crater-1 v zeleném provedení (khaki)
Bezdrátový reproduktor Orava Crater-1 v zeleném provedení (khaki). Foto: FanApple.cz

K dispozici jsme měli při testu několik cenově odpovídajících produktů, jednalo se například o 10W reproduktor Lamax, který právě testovaný Crater-1 určitě nepřekonal. Výrobek od Oravy rozhodně vyniká v podání čistých tónů (v rámci možností) díky širokopásmovému reproduktorovému systému a hlasitost je taktéž na skvělé úrovni. Záleží také na kvalitě přehrávané skladby, případně samotném zdroji. Výdrž baterie je u těchto modelů srovnatelná, tedy přibližně 20 hodin aktivního přehrávání. Nemůžete však očekávat zázraky a špičkové sestavení, podle našeho názoru vaše očekávání rozhodně splní. V redakci jsme Crater-1 porovnali také s „designovým“ SRS-XB10 od Sony, který odpovídá cenové relaci. Zde je také slyšet nižší výkon v hloubkách a odradí vás zřejmě nižší výdrž, která je oproti Crateru o čtyři hodiny menší. Před konkurencí rozhodně oceňuji integraci ochranných prvků, tedy výše uvedeného pryže, což zabrání (alespoň částečně) mechanickému poškození při pádu a nečistotám a navíc nemá vliv na kvalitu poslechu či přenosu zvuku. Rád bych sdělil, že si testovaný model vedl dobře i během používání u krytého bazénu, pokud se tedy dostane v malém množství do kontaktu s kapalinou, nemusíte mít obavy.

3.) VLASTNÍ KOMENTÁŘ A ZÁVĚR

Pokud hledáte cenově dostupný a kvalitní reproduktor s čistým zvukem, který něco vydrží, pak se jedná rozhodně o skvělou volbu. Ať už plánujete jakékoliv aktivity, tento reproduktor by vám rozhodně neměl chybět a rozhodně se bude jednat o skvělého společníka do každé situace. Baterie vydrží podle výrobce až 10 hodin přehrávání, přičemž lze propojit jakékoliv zařízení prostřednictvím technologií Bluetooth či NFC. Jediné, co mě u produktu mrzí, je absence hlubších basů, musíte však brát ohled na pořizovací cenu a kapacitu integrované baterie. Výrobce odvedl podle našeho názoru skvělou práci a tyto bezdrátové reproduktory Crater-1 by vám rozhodně neměly chybět! Doporučená prodejní cena je 1590 korun, což je za tento produkt opravdu rozumné. Hodnotíme 7/10.

Pokud se rozhodnete si tento výrobek pořídit, pro první tři používání je třeba baterii nabíjet na maximální kapacitu. Nabití baterie trvá cca 3 až 5 hodin. Zařízení používejte, dokud se baterie nevybije, a potom ji znovu nabíjejte až na maximální kapacitu.

Kompletní informace o reproduktoru Orava najdete pod tímto odkazem.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz