Proč se originální Lightning kabel od Applu rychle opotřebuje?

Společnost Apple vydává každým rokem bezpochyby nejlepší chytré telefony na světovém trhu. Je nepravděpodobné, že by se jakýkoli konkurenční telefon s Androidem mohl pochlubit takovou výdrží a fyzicky kvalitním zpracováním. Uživatel může bez obavy používat svůj iPhone tři, čtyři, někdy dokonce i pět let, aniž by musel řešit kompatibilitu. Vzhledem k tomu, že se iPhony za poslední léta masivně rozšířili po celém světě, není divu, že je procento reklamací vyšší. I nadále si však jablečné telefony udržují hodnost kvalitních produktů. To však nemůžeme říct o příslušenství, které je dodáváno v balení. Čtěte dál…

Všichni uživatelé iPhonů vědí, že původní nabíjecí kabely, které pořídí společně se svým telefonem mají krátkou životnost. Sněhově bílá izolace lightning kabelů začne brzy praskat a rozpadat se. Podle průzkumů je průměrná délka asi šest měsíců. Apple si pak účtuje za originální kabel stovky korun. Přestože má Apple kvalitní telefony, proč to stejné neplatí pro příslušenství? Kabel od staré Nokie vydrží déle tak proč se Lightning rozpadá před očima? Začneme od začátku. Po mnoho let se Apple etabloval jako společnost, která se stará o životní prostředí. Převádí všechny své budovy na obnovitelnou energii, snižuje emise oxidu uhličitého do výroby a zahájil program recyklace starých telefonů.

Výsledek obrázku pro lightning cable

Obecně se snaží vytvořit uzavřený cyklus života zařízení: aby suroviny pro výrobu nových zařízení byly získány více od těch, které již sloužily svým vlastním. Díky svým iniciativám a implementovaným programům se Apple každoročně stává jednou z nejekologičtějších IT společností a dostává ceny v souladu s průvodcem Greenpeace to Greener Electronics Guide. A tak jsme dospěli k tomu, že dříve nebo později se některému zařízení vyčerpají zdroje a je třeba jej recyklovat. Obecně se uvádí, že iPhone používá robota Liam k rozebírání a třídění komponent 2,4 milionů zařízení ročně. Apple však nevěnuje příslušenství a hlavně kabelům tolik pozornosti, jako ostatním produktům.

Přečtěte si také:  Kdy se dočkáme nových modelů MacBook Pro a MacBook Air 2020?

Opravdu mají omezenou životnost. Zaprvé kvůli svým drobným konektorům, které se rychleji opotřebují a za druhé, kvůli mnohem přísnějším provozním podmínkám je pravděpodobnější, že budou poškozeny ze strany uživatelů. Přestože dochází k částečné recyklaci, například konektory jdou do další demontáže a kabel je rozdělen na vodivé jádro (obvykle měď), výztužné pouzdro (ocel) a izolaci (dielektrický polymerní materiál). Obecně se použitá izolace používá k výrobě následujících věcí: Izolace kabelů, konstrukce oken z PVC, syntetická vlákna, nebo třeba potrubí.

Skutečností je, že Apple se zde opět rozhodl jít vlastní cestou a neizolovat izolaci z recyklovatelného polyvinylchloridu (PVC), ale z biologicky rozložitelných termoplastických elastomerů (TPE). Podle myšlenky společnosti Apple by tedy měly být ušetřeny obrovské peníze a zdroje na zpracování tohoto kabelového prvku. Existuje však jeden problém s vybraným typem elastomeru. Pokud se v čistém prostředí několik let rozkládá, pak vnikání nečistot, prachu, mastnoty z rukou a dalších látek, kterým je nabíjecí kabel neustále vystaven, urychluje reakci až na několik měsíců. Kromě toho je kabel během provozu neustále kroucen, objevují se v něm mikrotrhliny a rýhy a hromadí se v nich ještě více nečistot. Kabel se proto v blízkosti konektoru Lightning rozkládá rychleji.

V roce 2017, kdy Apple zcela odstranil PVC z izolace kabelů, společnost uvedla, že otestovala spoustu vzorců, dokud nenalezla správnou kombinaci síly, bezpečnosti a environmentálních vlastností. Proč potřebujeme takovou šetrnost k životnímu prostředí, pokud je výsledkem produkt nízké kvality? Všechno je jednoduché. Na rozvinutých trzích je image důležitá pro každou společnost. V dohledné době je velmi nepravděpodobné, že se Apple rozhodne pro jiný způsob výroby svých datových kabelů. Alternativním řešením je si pořídit příslušenství od výrobců třetích stran. Jen doporučujeme zkontrolovat certifikaci.

Výsledek obrázku pro lightning cable


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz