Proč (ne)může iPad Pro nahradit váš notebook? Několik důvodů k objasnění.

V letošním roce nás nejvíce překvapil kalifornský gigant svým aktualizovaným iPadem Pro, který nabízí přepracovaný design a výkonný hardware. Disponuje všemi funkcemi, které jsme očekávali, jako je například rozpoznávání obličeje, tenké rámečky kolem displeje, výkonný procesor A12X či konektor typu C. Ať už to bylo kdykoliv předtím, vždy nastává debata o tom, zda je právě multifunkční iPad úplnou náhradou za počítač. Zatímco většina recenzentů měla pocit, že je to nejlepší tablet, stále nemůže nahradit notebook. Čtěte dál…

Použitý MacBook Pro si můžete pořídit na MacBookarna.cz

V první řadě je důležité si uvědomit, že pokud považujete iPad Pro jako náhradu za počítač nebo laptop, potřebujete Apple Smart Keyboard Folio nebo jinou kompatibilní klávesnici. Nicméně oproti počítači disponuje kompaktnější iPad Pro výhodami, které při běžné práci určitě oceníte. Pojďme se společně podívat na celkem pět důvodů, proč dokáže tablet nahradit notebook a pět důvodů, že tomu tak prozatím být nemůže. Ve výsledku se nejedná o úplně pohodlné řešení, nicméně přečtěte si náš názor níže.

5 důvodů iPad Pro může nahradit notebook:

1. Stálé připojení k mobilní síti

Pokud se rozhodnete pořídit si model Wi-Fi + Cellular, pak máte k dispozici možnost kdekoliv se připojit k internetu a veškerá správa aplikací i nadále bez odpojení běží na pozadí. To je velká výhoda v případě, když často dochází k problémům s připojením přes Hotspot prostřednictvím vašeho iPhonu. Je to velmi pohodlné v porovnání s Macbookem, který jsme v minulosti dost často používali na cestách. Obzvlášť, pokud zrovna používáte iPad Pro v autobuse, taxíku či na veřejnosti se okamžitý přístup k internetu určitě hodí.

2. Multitasking

Jednou z nejlepších vlastností iPadu Pro jsou různé schopnosti pracovat v režimu multitasking. S funkcemi jako je například Split View, Slide Over a Multitouch je produktivita práce na mnohem vyšší úrovni a celkově je používání zábavnější, než na MacBooku Pro. Nicméně najdete i několik nedostatků, setkali jsme se například s tím, že kombinace Cmd + Tab na klávesnici Smart Folio nezobrazí celou aplikaci spuštěnou na pozadí a takových problémů se v systému iOS objevilo více, nicméně je to softwarová chyba, kterou další aktualizace rozhodně vyřeší.

3. Výkon je rozhodně dostačující

Nejnovější iPad Pro disponuje parádním procesorem Apple A12X, který v případě používání více aplikací zároveň reaguje bez jakékoliv odezvy. Není se čemu divit, jelikož ho lze svým výkonem srovnat s modernějšími počítači MacBook Pro. Jako přenosné zařízení s minimální tloušťkou rozhodně dokáže po této stránce konkurovat a překvapí určitě každého.

4. Smart Folio klávesnice si zaslouží pochvalu

Rozhodně musíme pochválit parádní klávesnici Smart Folio, na kterou si zvyknete opravdu rychle. Jednotlivé klávesy jsou perfektně rozloženy, to se však nedá říct u menší 11-palcové verze, kde je prostoru o mnohem méně. I při delším psaní a několika hodinovém používání nemůžeme produktu, za kterým stojí samotný Apple nic vytknout, možná pouze to, že chybí podsvícení, což při sníženém osvětlení pocítíte.

5. Rozpoznávání obličeje

Co se týká rozpoznávání obličeje a technologie Face ID, pracuje naprosto skvěle, podle mého názoru reaguje dokonce i kolikrát rychleji, než u loňských modelů iPhone. Ačkoli Apple začal přidávat dotykové senzory Touch ID na své notebooky, myslím si, že Face ID je mnohem rychlejší a intuitivní způsob, jak odemknout váš počítač. iPad Pro je také lepší zařízení než počítač pro prohlížení webových stránek ve většině případů, kontrolu e-mailů, sledování videa, poslech hudby, hraní her a čtení e-knih.

5 důvodů iPad Pro nemůže nahradit notebook:

1. Správa souborů se nevyrovná aplikaci Finder

Společnost Apple zlepšuje způsob přístupu k souborům na zařízeních se systémem iOS pomocí aplikace Soubory, ale stále nedosahuje svými funkcemi k aplikaci Finder nebo Průzkumníku, která je k dispozici v počítačích Mac nebo Windows. Správa souborů je na iPadu stále omezená a složitější. Jen zkuste přejmenovat soubor a pochopíte, co tím myslím.

2. Nedostatky webového prohlížeče

iPad Pro je skvělé zařízení pro prohlížení webových stránek, ale nejvíce frustrující věc je, že neustále dostáváte upozornění o dostupných aplikacích, které můžete k prohlížení používat. Mnoho stránek totiž disponuje svou mobilní aplikací, kterou si můžete stáhnout v iTunes App Store. Nicméně prohlížeč Safari nezvládne produkty jako například GSuite a práce s WordPress prostředím na iPadu není úplně ideální. Stále je tento segment velmi omezený.

3. Omezení přístupu přes USB-C

Apple mnoho lidí překvapil, když nahradil Lightning konektor novým typem USB-C. To znamená, že můžete konečně připojit svůj iPad Pro k monitoru. Bohužel jej nelze připojit k externímu pevnému disku. Nelze jej také připojit k tiskárně. Dokonce i když jej připojíte k monitoru, jedná se pouze o zrcadlení.

4. Neschopnost změnit výchozí aplikace

Dalším velkým problémem je, že společnost Apple stále neposkytuje možnost používat aplikace třetích stran jako plnou náhradu za systémové aplikace. Což je v porovnání s přenosnými počítači a systémem macOS velmi nepohodlné.

5. Daleko méně produktivní přístup

Pokud chcete například editovat obrázky, ať už se jedná o změnu rozlišení na iPadu Pro v aplikaci Pixelmator, je třeba provést mnoho kroků, než dosáhnete vašeho záměru. Na počítačích MacBook jsou některé úkony o mnohem rychlejší a pohodlnější. Opravdu záleží na vašich případech použití a většina omezení na iPadu Pro je způsobena systémem iOS.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz