Pět novinek od Applu, které budou mít největší dopad na uživatele.

V uplynulém týdnu jsme se dočkali vylepšeného Apple hardwaru, přičemž každý mluví o Macu Pro a 32-palcovým displeji Pro Display XDR. Jedná se o velmi cool produkty pro seriózní a kreativní profesionály, avšak pro drtivou většinu běžných zákazníků jsou tyto produkty úplně zbytečné a nevyužitelné. Některé z dalších věcí, které Apple oznámil budou mít daleko větší dopad na uživatele. Pojďme se společně podívat na to, jak se vylepšila ochrana osobních údajů, nebo jakým způsobem přepracoval prostředí systému iPadOS. To je to, co nás zajímá. Čtěte dál…

Ochrana osobních údajů

Nejnovější verze operačního systému iOS 13 nabízí nový způsob ochrany osobních údajů. Tato novinka může drasticky změnit způsob, jakým funguje většina populárních aplikací. V současné době vám mnoho aplikací umožňuje přihlásit se pomocí služby Google nebo Facebook. To znamená, že zájemce nemusí vyplňovat formuláře, ověřovat e-mailové adresy a vybírat nová hesla. Jedním kliknutím se okamžitě vytvoří účet, který lze plnohodnotně používat. Což je pohodlné, ale také dává aplikaci všechny soukromá dat o vás.

V podstatě sdílíte osobní informace, aniž byste o tom kolikrát věděli. Nová funkce přihlášení pomocí Apple vám poskytuje stejné pohodlí, ale chrání vaše soukromí, protože nesdílí žádné skryté osobní údaje. Můžete dokonce skrýt svou e-mailovou adresu za náhodně vzniklou s přesměrováním. Společnost Apple dokonce vytvořila zásadu v App Store, kdy musí všechny aplikace disponovat tlačítkem pro přihlášení pomocí Apple ID.

iPad jako plnohodnotný počítač

Další velkou změnou je rozdělení operačního systému iOS. Apple se snaží invertovat iPad do plnohodnotného počítače, přičemž na konferenci WWDC 2019 představil samostatný systém iPadOS, který vystihuje jedinečné schopnosti jablečného tabletu. Nicméně se pořád jedná o iOS 13 s exkluzivními funkcemi navíc, stejně jako měla verze iOS 12 v porovnání s mobilním sestavením. Je to jasná odpověď, že Apple aktivně rozšiřuje využití iPadů mezi dalšími uživateli.

I když je postaven na stejném základu jako iOS, iPad nabídne daleko větší zážitek. Příkladem jsou výkonné aplikace určené pro velký multifunkční displej. Multitasking je nyní jednodušší díky intuitivním gestům a celkově se už nejedná o „velký iPhone“ jak se tenkrát říkalo. V následujících letech bude platforma ještě více rozšířená a propracovaná.

Vylepšení mobilního „gamingu“

Hry jsou nejoblíbenější kategorií v iOS App Store, ale přesto se nedá hovořit o skutečném hraní a proto se Apple rozhodl potěšit všechny mobilní hráče. Na konferenci WWDC 2019 totiž oznámil, že Apple TV, iPhone a iPad budou oficiálně podporovat ovladače od Xbox One a Play Station 4. To znamená, že si budete moci vychutnat herní zážitek již na podzim společně se službou Apple Arcade. Podpora populárních konzolových ovladačů na platformách iOS je jasným znamením, že společnost Apple změnila svůj postoj a začíná poslouchat, co vývojáři a hráči skutečně chtějí.

Apple Watch se začíná odtrhávat

Apple také udělal velké změny v systému watchOS. Poslední verze nabízí mnoho nových aplikací, které promění chytré hodinky v samostatné zařízení. Ještě do nedávna bylo potřeba pro většinu činností využívat synchronizovaný iPhone, konkrétně se jedná o instalaci aplikací z App Store. To se však změnilo. Sestavení watchOS 6 nabídne svůj vlastní App Store, kde bude možné nakupovat, stahovat a spouštět aplikace bez iPhonu. Postupně se budou Apple Watch odtrhávat a nabídnou vlastní ekosystém. Není to špatný nápad pro tak populární a vyhledávaný kus techniky.

Propojení aplikací

Možná jedna z nejzajímavějších věcí, kterou Apple oznámil na WWDC byl Project Catalyst. Jedná se o speciální soubor nástrojů pro vývojáře, kteří mohou vlastní aplikaci nabídnout nejenom uživatelům iPhonů, ale také převést na počítače Mac s přidáním drobného kódu. To znamená, že si budete moci vaší oblíbenou aplikaci (která není například v současném okamžiku dostupná pro Mac) stáhnout do všech podporovaných Apple produktů, aniž byste si museli zvykat na nové prostředí. Vyžaduje to však spoustu testování, jelikož některé iOS aplikace vyžadují gyroskop, akcelerometr nebo možnost přístupu k zadní kameře. Portování aplikací tedy bude skvělou věcí, nicméně chce to ještě doladit.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz