Nové Apple Watch 6 zřejmě nabídnou včasnou detekci infarktu.

Apple Watch nikdy nebyly jen chytré hodinky. Na rozdíl od velké většiny konkurentů jsou skutečně nástrojem ke sledování zdraví, a to i přes určité výhrady. Těžko říci, zda Apple naplánoval takový osud pro svůj gadget od samého začátku nebo zda se sám orientoval poté, co jej uživatelé chtěli využívat tímto směrem, ale Apple Watch v posledních několika letech udělaly velký pokrok v diagnostice nemocí. Jakým směrem tedy Apple plánuje pokračovat?

Vědci z University of Utah a University of Health v Salt Lake City vyvinuli speciální senzor, který dokáže detekovat příznaky hrozícího infarktu asi 10 dní před tím, než k tomu dojde. Shromažďuje informace o pulzu jeho nosiče, o vlastnostech chůze, držení těla, pohybech a také počítá srdeční frekvenci, respirační frekvenci a počítá kroky. Poté jsou všechna tato data analyzována umělou inteligencí, která vypočítává charakteristické vlastnosti stavu před zločinem a informuje o tom uživatele.

Image result for apple watch EKG

Jak ukázaly klinické studie, senzor pracuje správně v 80% případů a identifikuje známky hrozícího útoku. Nejčastěji byl schopen předpovědět zásah v 6-10 dnech. Je pravda, jak určují vědci, kteří vyvinuli tuto diagnostickou metodu, je nejúčinnější, když ji používají pacienti, kteří již v minulosti měli srdeční infarkt nebo jiné srdeční potíže, zatímco u zdravých lidí je nutné počítat s možností méně přesných výsledků.

A to i přesto, že Apple Watch již ví, jak sledovat téměř všechny ukazatele, na základě kterých je učiněn závěr o budoucím útoku. Jediné, co hodinky nemohou prozatím sledovat, je držení těla uživatele, u všeho ostatního je zařízení poměrně schopné. Pokud by tedy Apple přizpůsobil práci algoritmů a neuronových sítí, které jsou odpovědné za předběžnou diagnostiku srdečního infarktu, byla by to prostě úžasná inovace pro příští generaci inteligentních hodinek.

Poslední model Apple Watch Series 5 a Series 4 disponují měřením EKG. Aplikace EKG umí zaznamenávat váš srdeční tep a rytmus pomocí elektrického snímače tepové frekvence a potom v tomto záznamu může hledat příznaky fibrilace síní, což je forma srdeční arytmie. Dokáže Apple vylepšit tento směr zdravotnictví? Zůstaňte naladěni…

Přečtěte si také:  Nabídne očekávaný iPhone 12 menší velikost, než iPhone 8?

Image result for apple watch EKG


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz