Mobilní data by už brzy mohla zlevnit díky nové konkurenci. Kdo to bude?

Mobilní data jsou v Česku stále drahá, a to se nelíbí nejen samotným spotřebitelům. Z ceny dat nejásá ani premiér v demisi Andrej Babiš. Snaží se svými kroky přimět dominantní operátory ke zlevnění, ti však zatím odolávají. Jedinou šanci na výhodnější internet v mobilu tak představuje nová konkurence.

Je tomu zhruba rok, co byli mobilní operátoři v hledáčku bývalé vlády. Snaha o zlepšení nabídky přinesla ovoce a spotřebitelé se tak nyní mohou těšit z více dat, avšak více než vyjednávání politiků na T-Mobile, O2 a Vodafone platila novela telekomunikačního zákona.

Dnes se žádné legislativní změny neblíží, o to má Andrej Babiš těžší vyjednávání. Podle současného premiéra v demisi jsou aleceny za mobilní internet neakceptovatelné. Z analýzy společnosti Point Topic je patrné, že Češi platí za data třetí nejvyšší částku z občanů Evropské unie. Dražší internet mají už jen v Belgii a v Německu.

Další mobilní revoluce nás nejspíš nečeká

Andrej Babiš se v současné době schází s řediteli mobilních operátorů a snaží se vyjednat výhodnější podmínky. Bohužel podle odborníků nás lepší zítřky nečekají. Šancí na úspěch by bylo přesvědčit alespoň jednoho poskytovatele, kterého by jistě velmi brzy následovali i ti druzí dva.

Obdobný princip zafungoval i před lety, kdy O2 přišlo s mobilní revolucí, kterou Češi ještě nezažili. Operátor nabídl tarify s neomezeným voláním a SMS za 749 Kč měsíčně a k tomu ještě přihodil 1,5 GB dat. Konkurenční dvojka neměla času nazbyt, stávající klienty si chtěla udržet, a tak v horizontu několika dní přišla s podobně atraktivní nabídkou.

Neomezený internet by mohl přijít s novou konkurencí

Mobilní operátoři se brání a vysoké ceny dat zdůvodňují tím, že by se s neomezeným internetem přetížila mobilní síť, protože by mnoho lidí vyměnilo domácí připojení za datovou SIM.

Dalším důvodem pak jsou podle mobilních operátorů vysoké ceny za nákup licencí k mobilním sítím. „Stát nutí operátory koupit si frekvence, zaplatit za ně skoro nejvíc v celé Evropě, předepíše jim, aby síť postavili na co nejvyšší úrovni, a ještě chce, aby neomezená služba byla pokud možno zadarmo. A to ekonomicky nejde,“ říká šéf Vodafonu Petr Dvořák.Mluvčí Českého telekomunikačního úřadu ale jeho slova vyvrací. Náklady za frekvence v minulých letech byly u tuzemských operátorů obdobné jako ty u evropských poskytovatelů.

Mobilní operátory ke zlevnění nic nenutí. Jedinou šancí na zlepšení je čtvrtý operátor. Ten by se mohl objevit díky chystané aukci mobilních frekvencí, která stojí za tím, že dosavadní technologie LTE bude v mobilních zařízeních nahrazena sítí páté generace (5G). Kromě O2, Vodafone a T-Mobile se do dražby zapojí nejspíš i společnost Nordic Telecom.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz