Pravda o bezpečnosti operačního systému OS X – mýty a fakta

Historie Mac OS X začala v roce 2001, když společnost Apple vydala první verzi nesoucí označení Mac OS X 10.0 Cheetah. Od té doby se počet lidí, kteří přecházejí z Windows na Mac, rapidně zvyšuje a s tím také přicházejí nové problémy.

Pokud si ještě vzpomenete na reklamy Get a Mac, ve kterých se Apple snažil vyzdvihnout výhody Mac OS X, jistě si také vzpomenete právě na tu reklamu, kde se PC neustále restartovalo kvůli virům (viz níže). Právě v této reklamě bylo ukazováno, že Mac netrpěl na viry… ovšem, platí to ještě dnes?

Slovenská společnost ESET software spol. s r. o., která vytváří antivirová řešení pro nejrůznější platformy (včetně počítačů Mac), vytvořila webovou stránku, na které vysvětluje nejrůznější pravdivé a nepravdivé informace týkající se zabezpěčení operačního systému OS X – odkaz. Pojďme si tedy některé tyto poznatky projít a něco si k nim říct.

První škodlivý kód pro Mac OS X začal být objevován již v roce 2004, tedy necelé 3 roky po uvolnění první verze tohoto operačního systému. Malware objevený v tomto roce nesl název OSX/Opener. Ke spuštění vyžadoval administrátorská práva (heslo) a od verze 2.3.8 již dokázal krást informace o konfiguraci systému nebo dokonce vykrádat hesla z aplikací.

vir01

Další zranitelností, která přišla v roce 2006, byl červ Leap. Tento malware se maskoval jako JPG obrázek a šířil se přes iChat. V letech 2007 až 2010 přišla další spousta malwaru, nicméně rozšíření tohoto škodlivého kódu bylo zanedbatelné…

…zlom přišel až v roce 2011 s falešným antivirem MacDefender, který se začal masivně šířit napříč všemi počítači Mac, někteří z Vás si ho určitě pamatují. Za zmínku stojí také trojský kůň FlashBack ze stejného roku.

MacDefender-1

 

Od roku 2007 se počet malwaru nadále zvyšuje, můžete to vidět na následujícím grafu. Pokud si chcete celý tento graf projet a podívat se na různé bezpečnostní hrozby, můžete navštívit stránky společnosti ESET – odkaz. Také se zde dozvíte více faktů o zabezpečení vašeho Macu.

Přečtěte si také:  Nejlepší ochrana displeje Apple Watch! Již nebudete chtít jinou

vir02

Příště si ukážeme, jaké antivirové programy a řešení můžete pro svůj Mac pořídit a zabezpečit tak své veškeré dokumenty, chod počítače a hesla.

Zdroj: http://www.eset.com/cz/pravda-o-bezpecnosti-macos/


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz