Jakým problémům může čelit Apple při vývoji iPhonu s podporou 5G?

Jedním z hlavních trendů posledního kongresu MWC 2019 jsou smartphony s podporou sítí 5G. Pokud se vám zdá, že se jedná o vzdálenou budoucnost, pak se odvážíme vás ujistit, že tomu tak není. Před několika dny bylo oznámeno, že Jižní Korea a Spojené státy jsou prvními státy, kde byla spuštěna komerční síť páté generace. Na příchod se připravují také samotní dodavatelé, v posledních týdnech představili veřejnosti své smartphony, které tuto síť podporují. Apple však stále mlčí. Kdy bychom měli očekávat první model iPhonu s podporou 5G?

Výsledek obrázku pro 5G Apple

Technologie 5G sama o sobě přináší mnoho výhod. Podívejme se na nejdůležitější novinky:

  • Ostatní rozsahy.  K dnešnímu dni technologie LTE zabírá frekvence pod 3,5 GHz. Sítě nové generace budou schopny pracovat na vyšší frekvenci – to téměř zcela eliminuje rušení, ale je zde jedna nevýhoda – bude se muset zvýšit výkon vysílače.
  • Technologie Network Slicing.  Podstatou tohoto vývoje je, že operátoři budou schopni rozmístit sítě izolované od sebe. Každý z nich bude navržen pro specifické účely: vysílání videa, stahování souborů, širokopásmový přístup. Tento přístup poskytuje flexibilitu a stabilnější vytváření sítí.
  • D2D.  Zařízení umístěná blízko sebe budou moci vyměňovat data přímo mezi sebou, bez nutnosti komunikace s komunikačními věžemi.
  • MIMO. Použití více antén na vysílačích umožní vysokou rychlost přenosu dat a kvalitu signálu.

Není žádným tajemstvím, že nasazení komunikačních systémů páté generace vyžaduje značné investice do síťové infrastruktury. Dosud byly vytvořeny nezbytné podmínky pouze ve dvou zemích, ale sítě nové generace jsou již testovány v Indonésii, Indii, Kanadě, Turecku, na Filipínách, ve Vietnamu, v Německu, ve Španělsku a v mnoha dalších zemích. To může znamenat, že globální spuštění 5G může přijít již v příštím roce. Očekává se, že do té doby téměř všichni velcí prodejci vybaví své vlajkové modely smartphonů odpovídající podporou. Ale co Apple?

Jablečná společnost původně plánovala spolupracovat s dodavatelem Qualcomm na dodávce mobilních modulů s podporou sítí páté generace. Tato prognóza se však neuskutečnila. Mezi společnostmi existovaly neshody a spolupráce byla zcela zastavena. To je určitě velká rána pro Apple.

Kalifornský gigant považoval Intel za možného dodavatele 5G modemů. Existují však nepříjemné problémy. Faktem je, že čipy vyvinuté společností Intel mají řadu nevýhod – je to přehřátí a vysoká spotřeba energie. Americký výrobce čipů plánuje nedostatky odstranit až na konci roku 2020, což Applu samozřejmě nevyhovuje. Nyní v Cupertinu také studují scénář, který by mohl pokrýt výrobu vlastních čipů. To je rozhodně nejvhodnější volba, ale realizace může trvat dlouhé roky. Během této doby riskuje Apple beznadějnou zaostalost za svými konkurenty. V nedávném rozhovoru mluvčí Apple konstatoval, že sítě páté generace zatím nejsou potřeba, současné LTE jsou dostačující pro téměř všechny úkoly.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz