[Návod] Jak vytvořit bootovatelný flash disk s čistou instalací OS X 10.9 DP1?

Apple s příchodem OS X 10.9 znemožnil vytvořit si vlastní bootovatelnou kopii instalace OS X pomocí postupů, které byly funkční pro OS X 10.7 a 10.8. Ovšem počítačoví nadšenci neotáleli a po pár hodinách od vydání desátého OS X nahráli tuto verzi operačního systému na P2P sítě jako je www.thepiratebay.org, k čemuž ještě stačili vymyslet a otestovat nový postup vytváření vlastní kopie instalace, který si nyní v několika krocích popíšeme (návod byl otestován našimi redaktory):

1. Nejdříve musíme povolit zobrazování skrytých souborů ve Finderu, to uděláme pomocí Terminálu příkazem defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE , a poté restartovat Finder pomocí příkazu killall Finder. Po dokončení všech kroků můžeme skryté soubory opět shovat příkazem defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE.

01

2. V dalším kroku musíme najít instalační obraz InstallESD.dmg, který se skrývá v instalační aplikaci pojmenované Installer.app, a který bychom bez zobrazení skrytých souborů nenašli. Pravým tlačítkem klikneme na Install.app a zvolíme Show Package Contents, hledaný soubor se nalézá ve složce SharedSupport.

3. Nyní připojíme nalezený obraz InstallESD.dmg a soubor BaseSystem.dmg zkopírujeme někam na plochu.

4. V tomto kroku otevřeme aplikaci Disk Utility a soubor BaseSystem.dmg zapíšeme na flash disk (viz obrázek).

Screen-Shot-2013-06-11-at-1.13.34-PM

5. Po dokončeném zkopírování souborů si ve Finderu otevřeme flash disk, kde se proklikáme do složky /System/Information/, a kde vidíme zástupce s názvem „Packages„, kterého jednoduše smažeme.

6. Právě jsme se dostali k nejobtížněji pochopitelné části. V původním souboru InstallESD.dmg se nalézá složka o velikosti asi 4.5GB zvaná „Packages„, na kterou odkazoval námi smazaný zástupce. Tuto složku zkopírujeme na flash disk přesně tam, kde se dříve nacházel tento smazaný zástupce. (Jednoduše řečeno: zástupce jsme nahradili složkou, na kterou dříve odkazoval.)

Přečtěte si také:  Kteří uživatelé iPhone jsou s nákupem nejvíce spokojeni?

7. Nyní si již můžeme shovat nepotřebné skryté soubory příkazem defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE.

8. Hotovo :-)! Právě jsme si vytvořili bootovatelnou kopii instalace OS X 10.9 Mavericks DP1. Flash disk nezapoměňte vysunout!


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz