Jak společnost Apple chrání svá tajemství? Odkud pochází úniky?

Jak vážně společnost Apple chrání svá tajemství, je známo. Z boku se tato bezpečnostní opatření jeví jako paranoia a dosahují absurdity. Navzdory nadměrnému úsilí bezpečnostní služby Applu v posledních letech prosakuje, tajemství hvízdající zvenčí jako pára z hrnce s vroucí vodou. Každý o tom ví, ale je to opravdu tak? O záhadné bezpečnostní službě „Ovocné říše“ v posledních letech nebylo tolik slyšet. Bylo by však špatné z toho vyvodit dalekosáhlé závěry. Čím profesionálnější jsou takové divize společnosti, tím tišší a tišší jsou.

Několik událostí za poslední dva roky je přimělo vyjít ze stínů. Není známo, jaké metody skutečně používají ve svém obtížném řemesle. Dohled, odposlech, sledování kontaktů zaměstnanců v době mimo pracovní dobu – to vše je téměř neslušné. Porušuje základní lidská práva a vše ostatní. Ale Tim Cook má jiné ideály – humánnější a filantropičtější a bezpečnostní důstojníci byli obětováni na oltáři filantropie. To je chybný závěr. Staly se ještě účinnějšími. A aniž byste podepsali svůj souhlas s tím, že zaměstnavatel porušuje některá základní práva, je nemožné získat práci u společnosti Apple. I na pozici správce domu nebo uklízečky.

Výsledek obrázku pro apple foxconn

Odkud pocházejí úniky technologie Apple?

K únikům kompletně utajovaných informací od Apple nedochází až dnes. V zásadě se to stalo už před několika lety, kdy společnost Apple představila například iPhone 4. Tento model padl dvakrát do rukou náhodných lidí, kteří to sdíleli s médií bez strachu a reflexe. Společnost Apple za tyto případy nenesla žádnou odpovědnost – první iPhone 4 byl ukraden v továrně v Číně, druhý byl ztracen kvůli nedbalosti zaměstnance Apple, který oslavil své narozeniny v baru v kalifornském městě Redwood (kde byla kdysi umístěna NeXT) s tajným telefonem v ruce a zapomněl jej na stole. Mimochodem kontroly jsou velmi přísné. Zaměstnanci při vstupu do továrny používají bezpečnostní karty a návštěvníkům se berou otisky prstů. Jak tvrdí jeden ze zaměstnanců, prohledávají vás detektory kovů a pokud u vás při odchodu zjistí jakékoli kovové předměty, jednoduše zavolají policii.

Přečtěte si také:  3D Tvrzené sklo na iPhone SE 2020 PREMIUM - Dokonalá ochrana displeje

Čínská stopa

Nejčastěji nejsou informace o takových případech zveřejňovány. Nemyslíme si ale, že viníci jsou s nohama naplněnými cementem hozeni z vrtulníků do Tichého oceánu. Nevím, jak v těchto případech jednají, ale pravděpodobně jednají v rámci zákona. Často jsou jednoduše vyhozeni, někdy jsou zařazeni na černou listinu. Jedním z příkladů, kdy se Apple rozhodl vymáhat ztráty soudně není příliš starý. Začátkem prosince tohoto roku se Apple obrátil na federální soud v San Jose, aby pokračoval v sledování polohy dvou lidí s čínskými jmény, bývalých zaměstnanců Apple, kteří byli chyceni při průmyslové špionáži.

První z nich, Xiaoliang Zhang, se pokusil ukrást materiály s citlivými informacemi pro Apple. Na jeho počítači byla ve velkém počtu objevena tajná data o jednom z projektů společnosti. K těmto údajům neměl oficiálně přístup. Výkresy, fotografie, technická dokumentace, popisy, předběžné verze adresářů pro autorizované služby Apple a pro koncové uživatele. Když se Xiaoliang rozhodl opustit Apple, bezpečnostní služba obdržela oprávnění k provádění vyšetřovacích akcí. Xiaoliang Zhang připravil nahromaděné materiály k odeslání mimo Apple a proti němu bylo zahájeno trestní řízení.

Výsledek obrázku pro apple foxconn

Obžalovaný byl pozván k práci v čínské společnosti XMotors. Víte, co XMotors dělá? Vývoj elektromobilu. A Xiaoliang pracoval v projektu Apple Car, tester autonomních řídicích systémů elektroniky. Od roku 2016 se o projektu neslyšelo téměř nic, ale jak se ukázalo, v červenci 2018 na něm aktivně pracovali, v úplném utajení. Díky soudu se to stalo známým. Zhang se už pokoušel letět do Číny. Druhý, Zizhong Chen, byl zadržen pro fotografování v „omezeném prostoru“ a v průběhu řízení mimo Apple se ukázalo, na čem tam pracují: Apple Car.

V únoru 2019, senior ředitel společnosti Apple pro platformovou architekturu Gerard Williams „podal rezignaci“. Hvězdný vývojář fantastických čipů, který vedl jejich vývoj od roku 2013. Od Apple A7 (první 64bitový čip pro mobilní telefony na světě) až po Apple A12X. Při odchodu podepsal několik zavazujících listů, vzal z kanceláře osobní věci, vydal elektronický průkaz a doprovázel bezpečnostního důstojníka, který provedl výstupní kontrolu. Mezi seriózními papíry existoval závazek, že nesmí až dva roky pracovat v technologické společnosti, nebo jakkoliv sdílet získaná data z projektů. V případě porušení zaplatí kompenzaci ve výši částky, kterou by za toto období získal Apple. Tajemství jsou důležitější, než peníze.

Přečtěte si také:  Chytrý náramek Niceboy X-fit Active se postará o vaši sportovní aktivitu.

Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz