Jak Apple chrání své tajné projekty před zveřejněním?

Navzdory rozšířené víře, že samotný Apple je iniciátorem většiny úniků o budoucích produktech, není tak zdaleka úplně pravda. To potvrzuje žaloba, kterou podala společnost Apple na svého bývalého zaměstnance, Jajonga Chena, který byl členem vývojového týmu zvaný Titan. Právě Chen se podílel na tvorbě autopilota a pokoušel se o něm ukrást tajné informace. Podle obsahu právního dokumentu se v Cupertinu vyvíjí velké úsilí, aby se zabránilo šířením a úniůmk dat do rukou třetích stran, které by je mohli zneužít.

Jedním ze způsobů, jak takovým situacím předejít je podat obžalobu na konkrétní osobu, která smluvené podmínky porušila. Vzhledem k tomu, že projekt Titan zahrnoval zhruba 5 000 zaměstnanců, vývojové detaily se musely udržet v tajnosti. Apple tedy zakázal podřízeným šířit informace o tom, na čem pracují, a to i mezi členy jejich rodin. Pokud tedy někdo ze zaměstnanců zjistí, že jeho spolupracovník šíří informace o své práci v projektu, měl by být okamžitě ohlášen bezpečnostní službě.

Podle Business Insideru byl Chen zadržen přesně v důsledku výpovědi jeho kolegů. Jeden z nich si všiml, že Chen fotografuje obrazovku svého počítače, na němž byly zobrazeny tajné údaje o vnitřní struktuře systému autopilot s vysvětlivkami a statistickými grafy. Jak se ukázalo později, Chen vytvořil zhruba stovku podobných obrazů, což umožnilo vytvořit docela jasný dojem, na čem přesně Apple pracuje Apple.

Bývalý zaměstnanec musel fotit obrazovku externě pomocí jiného zařízení, protože na všech počítačích Apple je zakázána možnost vytváření screenshotů, tedy z důvodů, aby se zabránilo neoprávněnému sběru dat zaměstnanci. Vzhledem k tomu, že tajné údaje o vývoji společnosti Apple mohou stát mnoho stovek tisíc dolarů, jedná se o zcela opodstatněné bezpečnostní opatření.

 


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz