iPhone 11 nabízí nejvýkonnější procesor mezi současnými smartphony.

Odborníci často říkají, že mobilní procesory společnosti Apple patří mezi nejlepší na trhu. Společnost vyvíjí čipy s velkou rezervou pro budoucnost, často před konkurenčními řešeními, pokud jde o čistý výkon, o rok nebo dva. V letošním roce představila společnost Apple s procesory Apple A13 u modelů iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max a mnoho z nich přemýšlí, zda je nový čip stejně produktivní jako jeho konkurenti. Čtěte dál…

Apple A13 je ve skutečnosti založen na procesu 7 nanometrů, stejně jako jeho předchůdce. Apple se rozhodl odložit přechod na vylepšený výrobní proces kvůli některým výrobním potížím. Existují však rozdíly: U modelů s označením A12 použil procesní technologii N7+, zatímco A13 použil N7 Pro. Je pravda, že neexistují žádná skutečná vyztužená konkrétní fakta o tom, jak se liší. Možná je to jen nový štítek. V Apple A13 sestává centrální procesor ze dvou „výkonných“ lightningových jader s taktovací frekvencí 2,65 GHz a čtyřech energeticky úsporných jader Thunder. Blesk je blesk, hrom hrom. To vše zní krásně a poeticky, ale existuje nějaký praktický smysl?

Jak se ukázalo, existuje. Zahraniční portál AnandTech Edition testoval výkon procesoru A13 a Snapdragon 855 a vydal verdikt: čipy nainstalované v iPhone jsou nejsilnější na trhu. Ve srovnání s Cortex-A55, které se používají v modelu Snapdragon 855, tato jádra vykázala působivé výsledky: Výkon je téměř 3krát vyšší a úspora energie je o 50% nižší. Jak se ho však Applu podařilo dosáhnout? Nejprve byly při navrhování procesoru studovány nejpoužívanější aplikace v App Store.

Ukázalo se, že drtivá většina z nich nepotřebuje sílu „energetických jader“ a procesor tedy vypočítá optimální režim a zapne jej. Samotná jádra jsou radikálně upravena a vylepšena. Centrální procesor se stal efektivnějším, o 20-30% a ekonomičtější o 30-40%.  A i když je Apple A13 Bionic podle některých odborníků pouze malou aktualizací A12, ve skutečnosti jde o zcela nový procesor, který lze označit za nejvýkonnější v tomto odvětví.

Přečtěte si také:  Společnost Apple vydala iOS 13.4 GM pro všechny vývojáře.

Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz