Hodnota tržní kapitalizace společnosti Apple klesla o 50 miliard USD. Proč?

V pondělí 27. ledna poklesla tržní kapitalizace společnosti Apple o celých 50 miliard USD. Podle dostupných informací je to konkrétně z původních 1,4 bilionu dolarů na 1,35 Je novoroční pohádka u konce? Nebo něco vyděsilo riskující akcionáře? V pátek společnost Apple zaznamenala další historické maximum, zdálo se, že se to bude opakovat znovu a znovu a hodnota bude narůstat, ale cena akcií náhle začala klesat dolů. Je třeba poznamenat, že Apple s tím nemá nic společného. Čtěte dál…

Zprávy o invazi nového a velmi nebezpečného viru do Spojených států a o smrtelných případech, které způsobil, mají na svědomí pokles cen akcií . Jaký je to virus, vyšlo najevo 31. prosince 2019 v nemocnici ve Wu-chanu, ve střední Číně. Virus byl znám již dříve a teprve před mutací nepředstavoval nebezpečí pro člověka. Mutovaný virus byl oficiálně označen jako 2019-nCov, ale neoficiálně nazvaný virus Wuhan.

To je jedna z odrůd tzv. Koronových virů, neexistuje proti němu žádná vakcína ani účinná antivirová činidla. Virus vstoupil do Spojených států a způsobil vážné obavy, upustil Dow Jones, S&P 500 a další indexy a ceny akcií většiny společností. Kapitalizace abecedy na akciovém trhu (což je Google) klesla na 988 miliard dolarů – společnost na nějakou dobu opustila trillionaire club. Ve stejné době, ve srovnání s Applem a Microsoftem, které si udržely členství v tomto klubu, Alphabet utrpěl nejméně – jeho cena akcií a kapitalizace klesla pouze o 2,33%. Akcie Apple a Microsoft klesly o 2,94% a 2,74%. Virus zamrazil stovky miliard dolarů, ale ne navždy. Všechno bude zpět.

Divadlo Steve Jobs

Problém není jen u koronaviru

Dnes je 28. ledna 2020, den po virovém útoku na americké burzy. Ukázalo se, že je to nebezpečné také pro finanční instituce. Ale ve srovnání s tím, co Apple dnes očekává, téměř abstraktní virovou hrozbou jsou květiny. Podle amerického zákona o veřejných akciových společnostech musí společnost Apple podávat zprávy o výsledcích příštího čtvrtletí čtyřikrát ročně. Je možné uvěřit, že zprávy společnosti – to, co bylo řečeno, budou nezávislými auditory a úředními orgány zkontrolovány a to nestranně a důkladně.

Přečtěte si také:  3D Tvrzené sklo na iPhone SE 2020 PREMIUM - Dokonalá ochrana displeje

Co se stane s akciemi Apple?

V podstatě, stejně jako před malou krizí způsobenou obavami přírodních sil, předpovídají zahraniční analytici, že Apple bude pokračovat ve vzletu. Vždyť se z něj v rámci posledních let stala první IT společnost v historii lidstva s tržní kapitalizací 2 biliony a cenou akcií 350-400, nebo dokonce 500$. Již několik měsíců se naplňují nejoptimističtější předpovědi, ze kterých je překvapivě hluboký a bystrý závěr, že vše bude tak, jak je naplánováno již několik měsíců dopředu. Zvýšené tržby pak můžeme očekávat v druhé polovině letošního roku, po představení vlajkových modelů iPhone. Letos se od společnosti očekává mnoho, zejména pak rozšíření možností virtuální reality.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz