Češi by měli mít levnější mobilní internet. O regulaci trhu nyní rozhodují v Bruselu.

V Česku jsou mobilní data stále jedny z nejdražších z celé Evropy. Stát chce přispět k jejich zlevnění, a to za pomoci plánu na regulaci velkoobchodního trhu mobilních operátorů. Do boje za levnější data se přidávají také virtuální operátoři, kteří chtějí své nabídky pro zákazníky zatraktivnit nižšími cenami. Zatím jsou oproti velké trojce poskytovatelů v nevýhodě.

Už v loňském roce T-Mobile, O2 a Vodafone mobilní data zlevnili. I přesto ale ceny za mobilní internet jsou na evropské poměry stále vysoké. Nyní by však v Česku mohlo dojít k dalšímu snižování. Pomoci tomu má Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který za hlavního nepřítele v dostupnosti dat označil právě velkou mobilní trojku.

Dominantní trojka vládne mobilnímu trhu

Virtuální operátoři nedisponují vlastními sítěmi, a právě tento důvod stojí za tím, že jsou závislí na hlavních poskytovatelích, jako jsou T-Mobile, O2 a Vodafone. Od nich si kupují hlasové a datové služby.

To, že velkoobchodní ceny pro malé operátory jsou přemrštěné, dokazuje loňská analýza Českého telekomunikačního úřadu. Kvůli vysokým cenám nemohou virtuální poskytovatelé nabídnout zákazníků levnější tarify. ČTÚ tak chce, aby došlo k regulaci na velkoobchodním trhu, díky čemuž může dojít ke snížení cen pro virtuální soupeře, k posílení konkurence a zákazníci se dočkají atraktivnějších nabídek.

Evropská komise o regulaci trhu rozhodne v létě

Český telekomunikační úřad návrh na regulaci zaslal Evropské komisi. Ta se v současné době plánem zabývá. Pokud by Evropská komise regulaci povolila, byla by Česká republika druhou zemí Evropské unie, která by k usměrnění operátorů na velkoobchodním trhu přistoupila. Prvním členským státem je Kypr.

Konečný verdikt Evropské komise by měl být vyřčen v průběhu letních měsíců. Avšak i v případě kladného rozhodnutí bude cesta za levnějším mobilním internetem trvat ještě několik měsíců. ČTÚ bude muset svůj plán obhájit analýzou mobilního trhu.

Snížení velkoobchodních cen mohou odnést koncoví zákazníci

Čekat tak dlouho na cenovou regulaci virtuální operátoři nechtějí. I proto se rozhodli vzít boj s velikány do vlastních rukou. Rádi by za účasti zástupců z Českého telekomunikačního úřadu získali lepší podmínky pro svůj byznys. Primárně chtějí požadovat snížení poplatků, které síťovým operátorům platí.

K mírnému snížení cen došlo už loni v lednu, a to díky pohrůžce ČTÚ. Zákazníkům se tak nabídla o něco levnější nejen datová SIM, ale i tarify a datové balíčky. Bohužel velký vliv na velkoobchodní trh to ale nemělo. A podle velké trojky ani nynější kroky nepovedou k úspěchu. Zastropování velkoobchodních cen bude mít za následek zdražování pro koncové spotřebitele. Ti by tak mohli kompenzovat ztráty, které operátorům vzniknou kvůli nižším ziskům od virtuálních poskytovatelů.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz