Recenze Apple iPhone 4 pohledem běžného uživatele.

Apple iPhone 4 je tedy zcela nový model, designem i hardwarem. Všechny iPhony ale používají stejný software a tak vymoženosti, které jsou dostupné u nového modelu, si mohou užít i majitelé staršího iPhonu 3GS. Nový software, který se jmenuje iOS4 a podporuje známý multitasking, je dostupný i pro model 3G, ale v jeho případě musí majitelé oželet některé funkce.Nesmíme ale zapomínat i na některá omezení, která by si prvotřídní smartphone neměl dovolit. Zejména bychom uvítali FM rádio nebo Mass Storage. iPhone od Apple je svázán s programem iTunes. Komu toto řešení nevyhovuje, musí se poohlédnout jinde. Zbývá pouze doufat, že se brzy dočkáme plnohodnotného iTunes obchodu i v České republice. Nový iPhone navíc není z laciného kraje. iPhone 4 tak je jeden z nejdražších smartphonů na trhu.

Displej, je nejlepší na světě?..

Displej je hlavní chloubou nového iPhonu; je dotykový, typu IPS a má bezkonkurenční rozlišení 960 × 640 obrazových bodů. Takovým rozlišením se nemůže pochlubit žádný mobil na světě. Apple ho nazval Retina, což v  překladu znamená sítnici. A ne nadarmo; má čtyřnásobek bodů na čtvereční palec než model 3GS. Na palec má 326 pixelů, kontrastní poměr je pak 800:1. Displej tak můžeme považovat za špičky mezi displeji u smartphonů

Displej nového telefonu od Apple je neuvěřitelně jemný a nabízí špičkové zobrazovací schopnosti. Jeho předností je skvělá čitelnost na přímém slunečním světle. Navíc je dobře čitelný i z velkých úhlů. Zkrátka jsme z něj nadšení. Konkurenční displeje Super AMOLED používané Samsungem se tomu u iPhonu 4 nevyrovnají, na druhou stranu se mu svou kvalitou dost blíží.

Uspořádání ikonek u  iPhone 4              –           Porovnání Retina(sítnice) displej

Přečtěte si také:  Apple se chystá k návratu MagSafe u modelu iPhone 13.

Baterie,delší výdrž?..

Apple udává výdrž v pohotovostním stavu až 300 hodin, hovorový čas by měl dosahovat 14 hodin v sítích GSM, nebo sedmi hodin v sítích 3G. Hudbu by mělo být možné nepřetržitě poslouchat až 40 hodin a až 10 hodin by měl iPhone 4 dokázat přehrávat video. Výdrž při brouzdání na internetu přes 3G podle výrobce dosahuje šesti hodin, přes wi-fi dokonce 10 hodin.Nový iPhone je možné nabíjet jak přes USB kabel připojený k počítači, tak přes standardně dodávanou nabíječku. I on má napevno zabudovanou baterii, její demontáž je ale o něco jednodušší než v případě předchozího iPhonu.

Ovládání, stále bez konkurence?..

Apple iPhone přišel s revolučním ovládáním přes dotykový displej, které zahrnovalo ovládání více prsty (multitouch) nebo pohybový senzor. Svůj náskok před konkurencí si udržuje i nový iPhone. Vše je jednoduché a přehledné, odezva telefonu je díky novému hardwaru ještě lepší. Oproti některé konkurenci je intuitivní ovládání iPhonu řešeno tak, že vyhoví i méně technicky zdatným uživatelům.Mechanických ovladačů má nový iPhone 4 (stejně jako předchůdci) minimum. Pod displejem je tlačítko Home, které slouží pro návrat. Na vrchu telefonu potom najdeme tlačítko pro vypnutí. Z režimu spánku lze telefon probudit jak tlačítkem Home, tak vrchním ovladačem. Na levém boku ovládací prvky doplňují dvě samostatná tlačítka pro regulaci hlasitosti a přepínač tichého režimu. To je vše. Ostatní funkce se ovládají přes dotykový displej. K dispozici je i hlasové vytáčení a ovládání, které v rámci inovace dostalo do vínku nové povely. Česky však iPhone prozatím nerozumí. Softwarová QWERTY klávesnice zasluhuje pochvalu, žádný z konkurentů nenabízí tak pohodlné psaní přímo na displeji.

Další funkce, malý počítač v kapse?..

Nový iPhone 4 má nový procesor Apple A4. Je to stejný procesor, který je použitý v tabletu iPad. V iPadu je taktovaný na frekvenci 1 GHz. Ta v novém iPhonu je ale neznámá, výrobce o ni taktně mlčí. Dá se očekávat, že vzhledem k úspoře energie bude podtaktován. Procesor ARM Cortex-A8 doplňuje grafický čip. Novinka má oproti předchůdci 3GS dvojnásobnou paměť RAM s kapacitou 512 MB.iPhony nepodporují paměťové karty, vzhledem k dostatečné vestavěné paměti to ale nevadí. iPhone 4 se nabízí ve dvou verzích; levnější provedení má paměť s kapacitou 16 GB, dražší 32 GB. Očekávali jsme, že Apple představí nový iPhone i ve verzi s pamětí 64 GB, ale prozatím nejsou o této variantě žádné informace. Snad se dočkáme později.Testovaný telefon je vybaven audio konektorem 3,5 milimetru a tak není problém připojit klasická sluchátka. Kvalita reprodukce je na vysoké úrovni. Oceňujeme zejména vyvážené podaní výšek i basů. Podporována jsou i stereofonní bluetooth sluchátka. iPhone 4 je vybaven pouze jedním reproduktorem pro hudbu umístěným na spodní hraně přístroje. Šikovnou funkcí je zobrazování textu přehrávané písničky.Kancelářské funkce splňují to, co se od nich očekává. Přehledný kalendář doplňuje poznámkový blok a budík. Kalkulačka nabízí i pokročilé funkce. K dispozici je hlasový záznamník a aplikace pro sledování pohybu akcií. Nechybí informace o aktuálním počasí. Ve výbavě se nachází elektronický kompas a A-GPS navigace, která využívá aplikaci Google Maps. Plnohodnotný navigační software je nutné dokoupit z široké nabídky nejen světoznámých výrobců.

Přečtěte si také:  iPhone SE 2020: Jaké jsou rozdíly v porovnání s iPhonem 11 Pro?

Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz