První dojmy z developerské verze iOS 10

Je 00:30 a mě se právě podařilo nainstalovat nový operační systém iOS 10 pro developery – ano nejsem developer, ano riskuji rozbití telefony bez nároku na opravu, ale někdy je důležité prostě věřit a to je právě nyní můj případ. Aktualizace se mi stahovala přibližně 30 minut a musím říci, dle včerejší WWDC jsem byl na tuto aktualizaci velice natěšený, jaké jsou mé první dojmy?

Úvodní obrazovka

Hned na úvod velkou změnou prošla úvodní obrazovka. Změnil se font písma, takže nejen hodiny, ale i datum je nyní lajcky řečeno „rozpláclý“. Pro mě obrouvskou změnou a velikým plusem je funkce rozsvícení displeje, jako je tomu u chytrých hodinek Apple Watch, pohým zvednutím telefonu z podložky a nakloněním směrem k obličeji. Druhou obrovskou změnou je přístup do notifikačního centra po přejetí prstem zleva – doprava. Po tomto přejetí nám vyjede vyhledávání spotlight, hodiny a datum se přesunou mírně doprava, pod nimi nalezneme aktuální počasí, nadcházející akce z kalendáře, návrhy nově přepracované asistentky Siri (kterou mimochodem stále nenajdeme v českém jazyce), další cíle v aplikaci Maps a mnou nastavené čerpání dat z aplikace Vodafone. Pokud přejedeme prstem v opačném směru, tedy z prava – doleva, dostaneme se to aplikace Fotoaparát. Původní ikonka z pravého dolního rohu zmizela. V nově graficky přepracovaném notifikačním centru nenalezneme žádnou novinku, ale design je opravdu pěkný. Notifikační centrum po stažení horní lišty nám nenabídne také nic nového, ale zpracování je velice podobné, jako upozornění na příchozí notifikace, které se zobrazují na úvodní obrazovce.

obrázek 1

Funkce ForceTouch

Po odemčení iPhonu na Vás nekouká nic nového, klasické ikony, spodní nepohyblivá lišta, v pravém rohu informace o stavu baterie, v levém informace o operátorovi a síle signálu. Protože jsem byl velice bedlivě sledoval dění před představením nového iOSu 10, zajímalo mě, zdali Apple opravdu představí „dark mode“ také pro iPhone. Na konferenci o něm nepadla ani zmínka, tak jsem se rozhodl projít nastavení.. Bohužel bezvýsledně – ani asistentka Siri mi nepomohla. Rozhodl jsem se tedy podívat, zdali se nezměnilo něco například s funcí ForceTouch. Zásah! Změnilo. Force Touch nyní nabízí u vybraných aplikací možnost widgetů, například s oblíbenými kontaty, vzpomínkovými fotografiemi apod. Zajímavostí je také rozhodně možnost zapnutí a vypnutí mobilních dat pomocí Force Touch na ikonu Nastavení.

Přečtěte si také:  Výměna baterie v iPhonu - Pro iPhone si dojedeme po Praze zdarma

obrázek 2

Proměna iMessage / SMS

Musím říci, že na iMessage jsem se po shlédnutí konference WWDC velice těšil! Kromě toho že mě uchvátila možnost odeslání smajlíků, aniž bych je musel hledat. Stačí napsat slovo a iPhone mi automaticky nabídne, jestli místo onoho slova nechci poslat smajlík a dostanu dokonce na výběr, bohužel, pro český jazyk si na synchronizaci smajlíků se slovy budeme muset ještě chvilku počkat. O další funkce jsme ošizeni nebyli! Ikdyž, máme zde opět „ale“. Nový iOS 10 sice přišel se spoustou nových vychytávek, ovšem jejich plné využití je možné pouze, pokud budeme psát někomu, kdo také disponuje nejnovějším iOSem 10. Pokud druhé zařízení nejnovější iOS nemá, zpráv se ukáže jako nedoručena.

Obrázek 3

Místo klasického jména u kontaktu, kterému odesíláme zprávu nyní máme v náhledu také fotografii. Těšil jsem se, jak si vyzkoušeím nové efekty při odesílání zpráv, ovšem bariéra v podobě staršího iOSu na iPhonu mé mamky mi nedovolila odzkoušet tyto nové funkce iOSu 10.

Obrázek 4

Náladu mi spravily aspoň balónky, které jsem sice odeslat nemohl, ale náhled, jak létají před odesláním jsem si doslova vychutnal. Kromě balónků nabízí iMessage také možnost odeslání zprávy s pozadím konfet, lasery, ohňostrojem a kometou. Ani to úžasné kreslení, které bylo možné vidět na Keynote nefunguje. Resp. funguje, ale na obrazovce se objeví, „Zpráva Nedoručena“. Proměnou také prošla galerie, kterou odesíláme fotografie. Nově je možné fotit přímo z náhledu galerie, takže nám již neuteče ani ten nejneočekávanější záběr. Sdílet také můžeme přehranou hodinu v Apple Music, bohužel používám aplikaci Spotify, takže nemohu tuto funkci vyzkoušet.

Zdroj: iProtection.eu


Široký sortiment tvrzených skel, ochranných fólií a krytů s tvrzenými skly za ty nejlepší ceny. Všechny produkty jsou skladem a připravené k expedici do 24 hodin od objednání! Na své si také přijdete, pokud sháníte originální lightning kabel, nabíjecí adaptér, či originální sluchátka EarPods. Díky partnerskému eshopu, který nabízí obaly na iPhone s vlastním motivem a mnohem více, ideálně zkombinujete vše, co potřebujete Váš jablečný miláček k bezpečnému užívání.