5 tipů pro rychlé vyčištění diskového prostoru na počítačích Mac.

Pokud začínáte mít zcela obsazený prostor na pevném disku ve vašem jablečném počítači, nebo už systém hlásí nedostatek potřebného místa pro pokračování v práci, máme pro vás jednoduché řešení, které zvládne úplně každý uživatel. Stačí použít některý z pěti vypsaných tipů, které zaručeně počítač zrychlí. Přestože si můžete zakoupit licencovaný software pro jablečné počítače, který nepotřebné soubory za uživatele vyhledá a vymaže z vašeho pevného disku, příjemnější cestou však zůstává ruční úklid, přece jenom víte, jaké soubory jste si smazali. Pojďme se společně podívat na všechny možnosti.

1: Ukončete & Restartujte aplikace

Prvním úkolem uživatele je povypínání a restartování aplikací, které neustále běží v pozadí aniž by jste o tom vědeli. Aplikace jako je Safari, Chrome, Firefox, Photoshop, Spotify a mnoho dalších totiž vytvoří dočasné soubory v mezipaměti, které slouží pro rychlé načtení programu. Pokud jste tyto aplikace neukončili a počítač běží delší dobu bez restartování nebo úplného vypnutí soubory ve vyrovnávací paměti neustále rostou. Doporučujeme také odstranit kompletní cache, je to dobrý nápad zejmána u webových prohlížečů.

2: Protřídění uživatelské složky Downloads

Co si budeme nalhávat, většinou každý uživatel získá nejvíce prostoru po smazání nepoužívaných souborů ve složce Downloads. Proto je dalším důležitým úkolem vyčistit tuto složku od nepotřebných instalačních souborů a dalších nevyužitých součástí, které zabírají místo. Jednodušše otevřete v panelu možnost přejít do ~ / Downloads adresáře a zvolte funkci seřadit podle velikosti souboru.

Třídit podle velikosti a Delete Big Stuff

3: Restartujte Mac a nainstalujte aktualizace systému

Přestože svoje jablečné počítače jen zřídka vypínáme nebo restartujeme, dalším tipem na obnovu, zrychlení a drobné vyčištění diskového prostoru je právě tato volba. Většina aplikací si ukládá do systému cache a další aktualizace systému, příkladem můžou být soubory Swap, které jsou aktivní v paměti a ukládají své části a jako úložiště používají právě váš pevný disk. Stejně jsou na tom soubory Sleepimage, kteří se vytvoří po probuzení Maca z režimu spánku. Oba tyto soubory budou po restartování systému vymazány. V obrázku můžete vidět, že tyto dočasné soubory tvořili více než 21GB místa na disku za pět měsíců.

Přečtěte si také:  Společnost Apple představila iOS 14. Jaké jsou novinky?

Obrovské swap a soubory spánku obrázek v Mac OS X

4: Použijte OmniDiskSweeper, který hledá skryté Space Hogs

Další možností, jak se zbavit nepotřebných souborů je použití vynikajícího a hlavně bezplatného nástroje OmniDiskSweeper, který prohledá váš pevný disk včetně všech adresářů různých velikostí. Zaměřuje se především na skryté soubory Space Hogs, které nepříjemně zatěžují váš disk. Stahovat můžete aplikaci zde: Získejte OmniDiskSweeper (zdarma)

OmniDiskSweeper dělá nálezu velké soubory snadno

5: Vysypejte si koš

Přestože tento pátý bod zní jako samozřejmost, docela snadno zapomenete na kompletní vysypání koše, který nechávají uživatelé růst a růst a někdy může být nedostatek místa jen z toho důvodu, že jste spousta věcí přesunuli do koše. Doporučujeme také vymazat aplikace, které máte v počítači nainstalované, ale minimálně je využíváte.
obrovský odpadkový koš

 


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz