10 návyků, které by měli dodržovat majitelé iPhonů.


S ohledem na filozofii kalifornské společnosti Apple, jsou iPhony zařízením, které se zdá, být jednoduché, intuitivní a výkonné, což ve výsledku pravda a pokud máte vlastní zkušenost, například v porovnání s konkurenčním Androidem, tvrzení rozhodně potvrdíte. Navzdory tomu však čerství majitelé netuší, jakých návyků se držet a co je důležité při používání jablečných produktů vědět.

10. Používejte virtuální privátní síť VPN

V digitální éře 21. století se používání VPN (nebo virtuální privátní sítě) stává nejobvyklejším způsobem, jak chránit data a své soukromí. Ať už máte obavy z vniknutí vlády nebo hackerů, VPN je jedním ze způsobů, jak získat větší klid. Za kvalitní VPN si většinou musíte zaplatit, avšak přidaná bezpečnost za to rozhodně stojí. VPN pracuje v anonymním režimu a šifruje vaší osobní komunikaci na webu.

9. Phishing podvodníky ihned zablokujte

Podvody a podvodníci jsou nešťastnou skutečností dnešního světa. Zatímco zařízení Apple jsou obvykle velmi bezpečná, podvodníci mohou cílit konkrétně na samotné uživatele a jejich neznalost. V nejhorších scénářích to může vést k tomu, že jejich důvěrné a citlivé údaje spadají do nesprávných rukou. Jakmile se objeví podezřelá zpráva, která vás žádá o zadání přístupových údajů, nebo přihlášení na neznámou stránku, okamžitě kontakt zablokujte, jelikož se žádosti mohou neustále stupňovat. Ať už se jedná o telefonní číslo či e-mail vždy je lepší adresáta nějakým způsobem zastavit.

8. Vypínejte pravidelně vaše zařízení

Na zahraniční diskuzi portálu MacRumors tvrdí, že byste neměli nechat úplně vybít baterii v iPhonu, ale nejpozději při 20% jej připojit k nabíječce. Životnost baterie klesá s počtem cyklů úplného vybití a nabití – proto je šetrnější nabíjet telefon například při zbývajících 60 %, než když se úplně vybije. Dokonce byste měli jednou za čas (ideálně jednou týdně) vaše zařízení úplně vypnout, případně provést restart, stejně například jako probíhá proces u přenosného či stolního počítač. Tuto informaci potvrdili zaměstnanci společnosti Apple, konkrétně personál v Genius Baru. Může ušetřit baterii zařízení v úsporném režimu? Pokud v něm neběží nějaká náročná aplikace, odebere za osm hodin něco mezi 8 a 16 % akumulátoru, což není příliš výrazný rozdíl.

7. Používejte a spravujte dostupné widgety 

Již od systému iOS 10 jsou předinstalované widgety, prostřednictvím kterých snadno a okamžitě zjistíte například aktuální počasí ve vaší lokalitě, nadcházející schůzky v kalendáři, nebo situaci na akciovém trhu. Mnoho dalších widgetů si můžete zdarma stáhnout v iTunes App Store, přičemž řada užitečných doplňků je součástí aplikací. Uspořádejte si nabídku a vyberte si jen ty efektivní, které doplňují váš životní styl. Doporučujeme stáhnout například Shazam, přičemž lze vložit widget do nabídky a jedním kliknutím zjistit autora zajímavé skladby, kterou slyšíte v obchodním domě.

6. Udržujte vaše iOS zařízení bez nečistot

Snad nikdy jsem ve svém životě nepotkal Apple uživatele, který by měl své zařízení zašpiněné, upatlané, nebo jakkoliv „nechutně používané“ přičemž podle poslední studie, která proběhla na univerzitě v Arizoně přenášejí chytré telefony desetkrát více bakterií, než prkénko na toaletě. To je velmi nepříjemná a nepohodlná skutečnost. Ale je to fakt. Doporučujeme pravidelně dezinfikovat váš iPhone dezinfekčními ubrousky. Dále pak používejte pouze hadříky z mikrovlákna. Na utírání nepoužívejte hrubé kusy látky, ručníky, papírové utěrky nebo kuchyňské hadry.

5. Zálohujte si pravidelně vaše osobní data

Možná nebudete moci zabránit tomu, když se váš iPhone ztratí nebo bude ukraden, ale můžete předejít ztrátě všech vašich vzácných fotografií, textů a dat. To je docela základní tip, přičemž později se může zdát jako zásadní. Nezáleží na tom, zda používáte iCloud Backup, nebo ručně zálohujete data připojením iPhone k počítači přes iTunes. Důležité je, abyste pravidelně zálohovali. Ve skutečnosti je pravděpodobně chytré řešení zálohovat data na více místech v případě vážných tragédií – jako například ztráta notebooku i vašeho iPhonu.

4. Objevujte často navštěvovaná místa

Váš iPhone sleduje každý váš pohyb a dokonce si pamatuje místa, která často navštěvujete. V závislosti na vaší verzi systému iOS se to nazývá časté umístění nebo významná místa. A zatímco jsou data uložena pouze lokálně pod zámkem a klíčem, může to být stále znepokojující. Tento nástroj může představovat riziko bezpečí, nebo ochrany soukromí avšak existuje možnost, jak historii vymazat. Stačí přejít do Nastavení> Ochrana soukromí> Služby určování polohy> Systémové služby> Významná místa a klepněte na Vymazat historii.

3. Zkontrolujte oprávnění nainstalovaných aplikací

Pokud jste jako mnoho dalších uživatelů iPhone při žádostech neopatrní, pravděpodobně za každé situace stisknete tlačítko „OK“ vždy, když uvidíte aplikaci, která žádá o povolení k použití fotoaparátu nebo umístění. Většina aplikací může být neškodná, ale vždy existuje možnost, že se objeví škodlivé aplikace, které budou využívat toto povolení. Aktuální oprávnění aplikací k určení umístění můžete zkontrolovat v části Nastavení> Ochrana osobních údajů> Služby určování polohy. Povolení fotoaparátu je možné změnit v části Nastavení> Ochrana osobních údajů> Kamera.

2. Používejte užitečnou aplikaci Nerušit

Nerušit je opravdu skrytý klenot platformy iOS. Tuto funkci využijete obzvlášť v situaci, kdy třeba sedíte za volantem a nechcete být rušeni, nebo pokud pracujete na nějakém projektu a chcete mít například od 15 hodin soukromí. Můžete si také vybrat seznam lidí, kteří vás mohou kontaktovat, i když je tato funkce zapnutá, nebo povolit opakované volání. V systému iOS 11 je dokonce možnost vypnout váš iPhone při jízdě – skvělý způsob, jak zůstat bezpečnější na cestách. Předvolby Nerušit můžete změnit v části Nastavení> Nerušit. Rozhodně doporučujeme využívat.

1. Nezachovávejte duplikáty fotografií

HDR nebo High Dynamic Range, dokáže ve vteřině pořídit tři fotografie v rychlém sledu a spojuje je dohromady pro lepší vykreslení obrazu. Je to dobrý způsob, jak dostat pěkně exponovanou a dobře osvětlenou fotku, po několika měsících používání funkce HDR se však začne vaše úložiště zaplňovat. Je to proto, že iOS uchovává kopii originální fotografie, která není HDR. Používáte-li HDR pravidelně, znamená to, že můžete zakázat ukládání duplicitních „originálních“ snímků bez efektů. Navštivte tedy Nastavení> Fotografie a kamera a v kategorii HDR vypněte položku Zachovat normální fotografii.


Jsme kreativní tým, který denně prostřednictvím svého internetového portálu FanApple.cz šíří nejnovější zprávy o dění kolem společnosti Apple. Nedílnou součástí je také tvorba recenzí na zajímavé aplikace a počítačové zařízení. Podívejte se sami na http://www.fanapple.cz